یکشنبه, ۱۰ مرداد ,۱۴۰۰

درگذشت فرح پهلوی همسر محمدرضا پاد شاه سابق

درگذشت فرح پهلوی همسر محمدرضا پاد شاه سابق

فرح پهلوی (زادهٔ ۲۲ مهر ۱۳۱۷) همسر محمدرضا پاد شاه میباشد و درگذشت فرح پهلوی سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ می باشد.که از ۲۹ آذر ۱۳۳۸ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ آخری شهبانوی کشور‌ایران بود.او تا قبل از انقلاب ۱۳۵۷ با تیتر سلطنتی «عُلیاحضرت شهبانو» خطاب میشد. فرح در بازه زمانی ملکه بودنش بانی اثرها و تجهیزات گران بها زیادی برای جمهوری اسلامی ایران شد.

 

فرح دیبا قبل از تزویج در جمهوری اسلامی ایران علم آموزی کرد و برای ادامه علم آموزی در فن معماری به میهن فرانسه رفت و در کنار علم آموزی به گویش‌های انگلیسی و فرانسوی اشراف پیدا کرد. در وسط بازه زمانی علم آموزی، فرح توسط اردشیر زاهدی و شهناز پهلوی به محمدرضا پهلوی معرفی شد و این شناخت آخر و عاقبت به تزویج آن دو در ۳۰ آبان ۱۳۳۸ انجامید. بعد از تاج‌گذاری، فرح پهلوی نایب‌السلطنه و شهبانوی کشور‌ایران شد.

 

در چهارچوب مسئولیت‌های او به‌تیتر شهبانوی جمهوری اسلامی ایران، محل کار منحصر به فرد او دارنده چهار نصیب فراگیری و رشد، نصیب بهداشت و معالجه، نصیب رفاه اجتماعی و نصیب فرهنگ و تمدن و هنر بود. محل کار فرح پهلوی در قضیهٔ یادگرفتن و بهداشت خردسالان بی قیم و خردسال ها کشور ایران فعال بود.

درگذشت فرح پهلوی

این دفتر کار جمعیت امداد به جذامیان و به‌کده راجی، کانون رشد فکری کودک ها و نوجوان ها، موزه فرش کشور‌ایران و موزه هنرهای معاصر طهران را اساس‌گذاری کرد. فرح پهلوی عملکرد داشت با سفرهای مکرر به شهرهای متعدد جمهوری اسلامی ایران قربت بیشتری با عوام مردم داشته باشد.

 

یه خرده قبل از انقلاب ۱۳۵۷، فرح پهلوی جمهوری اسلامی ایران را به یاور همسرش محمدرضا پهلوی شکاف کرد و بعد از اقامت در یک سری مرز و بوم، تا درگذشت همسرش در مصر، در کنار وی بود. او در حال حاضر در ایالات متحده و فرانسه معاش می‌نماید.فرح و محمدرضا پهلوی دارنده ۴ فرزند به اسم‌های رضا پهلوی، فرحناز، علیرضا و لیلا شدند.

 

نوجوانی و تحصیلات

فرح دیبا فقط فرزند فریده قطبی و سهراب دیبا بود. فریده قطبی مامان فرح دیبا اهل لاهیجان در گیلان بود و از تبار صوفی و دانشمند علم ها فقهی، قطب‌الدین شریف لاهیجی بود. پدربزرگ پدری او سفیر کشور ایران در هلند بود.

 

فرح دیبا قیم تیم پیشاهنگی در پاریس

بابا فرح دیبا سهراب دیبا، فرزند مهدیخان آذری (شعاع الدوله) – برادرزاده علاءالملک – و ماه‌تاج منورالسلطنه دختر میرزا محمود علاءالملک طباطبایی دیبا (از رجال متنفذ بعد از ظهر قاجار)،از خانواده‌های سرشناس آذربایجان بود. سهراب دیبا اهل تبریز و از محله ششگلان آن شهر بود.

 

او در دانش گاه افسری سن پترزبورگ به علم آموزی پرداخت. بعد از انقلاب اکتبر به فرانسه رفت و در آنجا دیپلم دبیرستان خویش را گرفت و تحصیلات عالیه خویش را در حرفه دستمزد شروع کرد. بعد به مکتب نظامی سن سیر[۹] رفت و بعد از به نقطه پایان رساندن تحصیلاتش به جمهوری اسلامی ایران رجوع و در ارتش نوین کشور‌ایران استخدام شد. سهراب دیبا در سال ۱۳۲۶ به منجر بیماری سرطان درگذشت.درگذشت فرح پهلوی همسر محمدرضا پاد شاه سابق

درگذشت فرح پهلوی

بابا فرح ابتدا اورا وقتی که شش سال داشت در «مکتب ایتالیایی خواهران روضه خوان» اسم‌نویسی کرد. فرح دیبا در آبادی سالگی به مکتب ژاندارک طهران رفت و تحت عنوان راهبر گروه بسکتبال برگزیده شد و سه توشه گروه بسکتبال ژاندارک به کاپیتانی فرح دیبا قهرمان طهران شد.

 

در سال ۱۳۳۳ فرح دیبا قهرمان پریدن طول و پریدن ارتفاع و دو می دانی طهران شد. او در مکتب ژاندارک به مجموعه پیشاهنگان ضمیمه و بعداز چندی قیم مجموعه پیشاهنگی شد و در سال ۱۳۳۵/۱۹۵۶ م اول هجرت آن سوی مرز خویش را با دیگر پیشاهنگان به مرز و بوم فرانسه داشت.

 

فرح دیبا سه سال انتها متوسطه را در متوسطه فرانسوی رازی طی کرد و دیپلم خویش را در سال ۱۳۳۶ از این متوسطه گرفت. او در امتحانات دیپلم متوسطه شاگرد اولیه شد و از مکتب منحصربه‌فرد معماری پاریس تایید گرفت. او تلاش کرد که از بورس تحصیلی استعمال نماید البته غالب به به دست آوردن آن نشد.

 

مقطع دانشجویی

روی جلد خبر نامهٔ نو گرا، شهریور ۱۳۳۹

فرح در فرانسه با چهار دوست تازه به اسم‌های لیلی امیرارجمند، مهربان پاشا بهادری، فریدون جوادی و بژورن مایرولد آشنا شد.دوست مجاورت فرح به اسم لیلی امیرارجمند که تأثیر اکثری بر روی اذهان فرح داشت، تمایلات کُمونیستی داشت. به گفتهٔ احسان طبری از رهبران حزب عده، فرح در زمان دانشجویی‌اش در تظاهرات حزب عده که در پاریس برگزار میشد، کمپانی می کرد.

 

در سال ۱۳۳۸ شاه وقت کشور ایران، محمدرضا پهلوی که برای دیدار قانونی و رای زنی با ژنرال دوگل به مرز و بوم فرانسه رفته بود در یک ضیافت که در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس ترتیب داده گردیده بود با دانشجو یان اهل ایران مقیم فرانسه دیدار کرد. فرح یکی این دانشجو یان بود و مکالمهٔ کوتاهی با فرمانروا کشور‌ایران داشت.

 

پاد شاه وقت کشور‌ایران و همسرش فرح پهلوی بعد از مراسم عقد نکاح.

تزویج و خانواده

برخی دانشمندان ماجرای تزویج فرح دیبا با فرمانروا جمهوری اسلامی ایران را به روایت معروف سیندرلا تشبیه کرده‌اند که در آن دختری رنجدیده با آرزوهای گرانقدر رویاهایش به واقعیت می‌پیوندد و به یکباره شهبانوی مرزو بوم می‌گردد. اردشیر زاهدی نقش وزیر اعظم ماجرا را جاری ساختن می‌نماید.

 

پرتره‌ای از فرح پهلوی در روز تزویج با فرمانروا کشور‌ایران.

از راست:اشرف پهلوی، شهناز پهلوی، تاج الملوک، محمدرضا پهلوی و فرح دیبا. (مراسم نامزدی محمدرضا و فرح پهلوی)

 

شناخت و وصلت با فرمانروا کشور‌ایران

سرنوشت فرح دیبا در خانه شهناز پهلوی در حصارک با محمدرضا پهلوی دیدار می‌کند و او را پایین تأثیر قرار می دهد و یک هفته بعداز آن پادشاه جمهوری اسلامی ایران به فرح سفارش تزویج می دهد. نامزدی محمدرضا پهلوی و فرح پهلوی در ۳۰ آبان ۱۳۳۸ بود. امام آدینهٔ طهران، سید حسن امامی، خطبهٔ عقد آنان را خواند.روستا ماه بعد از تزویج اول فرزند آنها چشم به جهان گشود که نامش را رضا نهادند. ثمرهٔ این تزویج سه فرزند دیگر بود؛ فرحناز در ۲۲ اسفند ۱۳۴۲ در کاخ سعدآباد، علیرضا در ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۴۵ و لیلا ۷ فروددین ماه ۱۳۴۹ زاده شدند.

فرح پهلوی در پشت میز کارش در محل کار منحصربه‌فرد شهبانو، کاخ نیاوران طهران، سال ۱۳۵۴ سازمان‌های پایین سر گروهی فرح پهلوی و مسئولیت‌های قانونی.

درگذشت فرح پهلوی

فرح پهلوی سر گروهی شماری از سازمان‌های پزشکی، فرهنگی، ورزشی، آموزشی و رفاه اجتماعی را بر عهده گرفت. دفتر کار منحصر فرح پهلوی تا سال ۱۳۵۷ دارنده ۴۰ کارمند و ۴ قسمت بود که عبارت بودند از: نصیب یادگرفتن و رشد، نصیب بهداشت و معالجه، قسمت رفاه اجتماعی و نصیب فرهنگ وتمدن و هنر.

 

او همینطور در اپلیکیشن‌ریزی جشن و پای کوبی‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی کشور ایران کمپانی داشت. در چهارچوب اپلیکیشن‌ریزی این پایکوبی‌ها ۳٬۵۰۰ دبستان در سرتاسر مرزو بوم با اعانه‌های فردی ساخته شد و ساختمان بلند آزادی در طهران ساخته شد. در مرحله‌های آغازین پروژهٔ جشن و پایکوبی‌های شاهنشاهی در ساختار بنیادی سرزمین سرمایه‌گذاری کلان‌ای اجرا گرفت که می‌اقتدار ساختن منش‌ها، کانال‌های ارتباطی از شیوه بدور، فرودگاه‌ها، هتل‌ها، پخش سراسری اپلیکیشن‌های تلویزیونی و جهانگردی و توریسم را اسم موفقیت.

 

فرح پهلوی از جذام‌منزلٔ باباباغی بازدید می‌نماید

بهداشت و معالجه

جمعیت خیریهٔ فرح پهلوی: جمعیت خیریه فرح پهلوی سازمان غیرانتفاعی میباشد که در سال ۱۳۳۲ بنیاد شد.بنگاه حمایت ماد‌رها و نوزادان: بنگاه از سال ۱۳۳۸ به توسعه و گسترش کار‌های خویش به سبب ساز نیازهای روزافزون خانواده‌های نادر درآمد میکوشید.

 

انجمن ملی حمایت خردسال ها: انجمن در سال ۱۳۳۱ در جمهوری اسلامی ایران بنیان گذارده شد. مقصود این انجمن یادگرفتن فریم فنی مایحتاج سازمان‌های بهداشتی و تربیت اشخاص علم‌آموخته و فعالیت آزموده برای سرویس در سازمان‌های ویژهٔ فراگیری خردسال ها میباشد.

 

کنگرهٔ پزشکی کشور ایران:

کنگره پایین لحاظ بنیاد پهلوی در سال ۱۳۳۱ بنیان گذاشته شد تا در رابطهٔ بیماری‌های مستقر سرزمین به پژوهش و مشورت کردن علمی بپردازد و چاره‌هایی برای پیکارٔ مهم و عملی با این بیماری‌ها پیدا نماید.

 

جمعیت امداد به جذامیان:

سر کردگی عالیهٔ جمعیت امداد به جذامیان را فرح پهلوی، در چهار چوب مسئولیت‌های او تحت عنوان شهبانوی کشور‌ایران عهده دار شد.

 

بنیاد اهل ایران بهداشت جهانی:

بنیاد بهداشت جهانی در سال ۱۳۴۸ بنیان‌نهاده شد. مقصود‌های این بنیاد یاری به سازمان‌های بهداشتی و تحقیقاتی مو جود میباشد.

 

جمعیت حمایت زخم‌دیدگان از سوختگی:

جمعیت حمایت زخم دیدگان از سوختگی در سال ۱۳۴۴ برای حمایت و تأمین نیازمندی‌های بهداشتی و درمانی اشخاصی که بر اثر سوانح سوختگی زخم می بینند بنیان‌گذاشته شد.

 

جمعیت ملی نزاع با سرطان:

جمعیت ملی پیکار با سرطان در فروددین ماه سال ۱۳۴۶ بنیان‌نهاده شد. جمعیت ملی نزاع با سرطان برای تولید و بسط مرکزهای تشخیص، معالجه و پرتو درمانی افرادی که به بیماری چنگال مبتلا گردیده‌اند کار می‌نماید.

 

جمعیت دوستداران راس طبی خردسال ها:

به سر گروهی فرح پهلوی در سال ۱۳۴۰ بنیان گذاشته شد.

درگذشت فرح پهلوی همسر محمدرضا پاد شاه سابق

راءس رفاه خانواده جوادیه

شورای عالی بهداشت:

به سر گروهی فرح پهلوی در آذر ماه ۱۳۲۹ از ثبت مجلسین سپری شد. این شورا مطالعه و اظهار حیث در همهٔ کارها اساسی مرتبط با بهداشت همگانی مانند مقررات و آئین‌طومار‌های مرتبط با: نبرد با بیماری‌های واگیردار، بهداشت کودک ها، کارخانجات و کارگران و زندان و غیره. دیگر سازمان‌های تحت سر گروهی فرح پهلوی در بهداشت و معالجه از این قرار بودند:

سازمان ملی جابجایی خون کشور ایران،

جمعیت بهزیستی کشور‌ایران (فعلا سازمان بهزیستی)

 

ورزش

شهبانو فرح پهلوی شالوده‌گذار رخدادهای ورزشی مختلفی در کشور‌ایران بوده‌میباشد که بیشتر آن ها در حوزهٔ ورزش زنان کشور ایران بوده‌میباشد. او از اساس‌گذاران استکان‌های شهبانو بوده‌میباشد. این استکان‌ها اول زمان از لیگ‌های باشگاهی زنان کشور ایران در حرفه‌های والیبال و بسکتبال بوده‌اند که از سال ۱۳۵۴ استارت گردیده‌اند.

 

فراگیری و رویش

پیشاهنگی دختران تحت حیث سازمان ملی پیشاهنگی جمهوری اسلامی ایران با سرپرستی شورای عالی پیش‌آهنگی جمهوری اسلامی ایران به سر گروهی عالیه فرح پهلوی و هیئت‌مدیره اداره می شود. پیش‌آهنگی دختران در سال ۱۳۳۶ ه‍.ش بنیان شد و استارت به فعالیت کرد. غرض از ساخت این سازمان یادگرفتن روحی و جسمی دختران بر طبق پیشاهنگی جهانی و برتری‌های ملی و رویش اجتماعی بیشتر آن‌ها برای معاش بهتر است.

 

فرح پهلوی در بازدید از پرستاران مریض خانه بیرجند

تمدن و هنر

جشن و پای کوبی هنر شیراز، فرح پهلوی و موریس بژار، ۱۳۵۰

سازمان ملی فولکلور کشور ایران: سازمان فولکلور ملی کشور‌ایران در خردادماه ۱۳۴۶ برای گردهم آوری، توسعه، پراکندن و پخش نوا‌ها، جامه‌ها، سازهای موسیقی محلی، و ضبط و یادداشت نوا‌های مستقر و رقصهای محلی جمهوری اسلامی ایران در طهران گشایش یافت.

 

سالن رودکی:

در تاریخ ۳ آبان ۱۳۴۶ محمدرضا پهلوی و فرح پهلوی سالن رودکی را گشودند. این سالن برای اجرای کنسرت‌های موسیقی اهل ایران و اروپایی به ابتکار عمل فرح پهلوی سازه شد.

 

کانون رشد فکری خردسالان و نوجوان ها:

در دی ماه سال ۱۳۴۴ مبنا‌گذاری شد. تولید کانون در راستای فراگیر کردن کتاب‌خوانی در بین خردسال ها و نوجوان ها و درپی راهکار‌اندیشی برای پرکردن هنگام فراغت دسته نوجوان ها کشور‌ایران و آماده آوردن فراگیری و سرگرمی برای آنها بود.[۲۱]

 

انجمن ملی رابطه ها فرهنگی: انجمن ارتباط ها فرهنگی در سال ۱۳۴۵ بنیان شد. مقصود این انجمن ساخت لینک و پیوند فرهنگی و هنری میان ملت‌ها و نیز شناساندن تمدن و هنر جهانی میباشد.

 

بنیاد فرهنگ و تمدن جمهوری اسلامی ایران: بنیاد فرهنگ و تمدن کشور‌ایران در مهر ماه ۱۳۴۳ برای پاس، توسعه، و پیشبرد لهجه فارسی این به جا مانده گرانبهای فرهنگ وتمدن کشور‌ایران بنیان شد.

 

سازمان جشن و پای کوبی هنر شیراز: برای سازمان دادن به پایکوبی هنر شیراز در سال ۱۳۴۶ با ۳۳ نفر عضو هیئت امنا و ۵ عضو هیئت مدیره و کمیته‌های تئاتر، موسیقی، سینما و نمایشگاه‌ها و دفتر ها پروژه‌های فنی، مالی، و پذیرایی و ارتباط ها همگانی استارت به عمل کرد.

 

تئاتر شهر:

طهران بلندمرتبه‌ترین تیم اکران تئاتر کشور ایران میباشد.

 

مؤسسه آسیایی کالج پهلوی:

در سال ۱۹۲۹ در نیویورک بنیان شد. این مؤسسه در سال ۱۳۴۵ به شیراز منتقل شد و در مکان موزه شهرام به فعالیت افزود.

 

انجمن فیلارمونیک طهران:

در سال ۱۳۴۲ بنیان شد.

درگذشت فرح پهلوی همسر محمدرضا پاد شاه سابق

بنگاه ترجمه و تکثیر کتاب:

در سال ۱۳۳۳ به دستور محمدرضا پهلوی بنیان شد. غرض از بنیان بنگاه این میباشد که از رویکرد برگردان و چاپ کتاب‌های اصلی عالم به لهجه فارسی عموم سرزمین را از شایسته ترین کارهایی که با علت و تفکر بشری در زمان مختلف مخلوق و بر روی شیت آمده برخوردار سازند تا این باعث نیرو مند کردن تاءمل و برانگیختن خوا‌نندگان خواهد شد.

 

سازمان گفتگوی تمدن‌ها:

در سال ۱۳۵۵ بنیان شد. مقصود این سازمان تولید لینک در بین فرهنگ وتمدن‌ها در سطح جهانی بود.

 

فستیوال توس:

۲۳ تیر ۱۳۵۴ شمسی در سالن فردوسی دانشگاه ادبیات دانش گاه مشهد اول فستیوال توس باز شد. برگزاری فستیوال توس برای بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی توسی و شاهنامه میباشد.

 

انجمن شاهنشاهی فلسفه:

در سال ۱۳۵۲ بنیان شد و رئیس آن به حسین نصر داده شد. اعضای دیگر انجمن احسان براقی، عبدالحسین زرین کوب، محسن فروغی، معدود نادرپور و سید جلال آشتیانی بودند.

 

جشن و پایکوبی هنرهای مردمی اصفهان: در سال ۱۳۵۶ هفته جشن و پای کوبی هنرهای مردمی اصفهان برای اول توشه با حضور فرح پهلوی برگزار شد.

 

دسته همسرایان فرح (کر فرح):

از سال ۱۳۵۳ تا وقوع انقلاب.محمدرضا پهلوی و فرح پهلوی در روز گشایش سالن رودکی به همپا رابرت وارن

درگذشت فرح پهلوی همسر محمدرضا پاد شاه سابق

فراگیری و رویش

دانشکده فرح پهلوی (اسم فعلی دانش گاه الزهرا):

در ۳۰ فروددین ماه ۱۳۵۴ گشایش بافت.

 

کانون کارآموزی مملکت:

در سال ۱۳۳۷ به سر کردگی عالیه فرح پهلوی گشایش یافت. کانون عمل آموزی مرز و بوم برای حفظ و یادگرفتن و رشد شهروندان مستمند سرزمین و در رویکرد نزاع با بیکاری و ولگردی و گدایی و مهیا ساختن آن ها برای شروع به پیشه‌ای که در کانون آموخته‌اند بنیاد شد.

 

سازمان ملی پیش‌آهنگی – پیش‌آهنگی دختران:

پایین لحاظ سازمان ملی پیش‌آهنگی جمهوری اسلامی ایران با سرپرستی شورای عالی پیش‌آهنگی جمهوری اسلامی ایران و هیئت مدیره اداره می گردد. پیش‌آهنگی دختران در سال ۱۳۳۶ بنیان شد و استارت به عمل کرد.

 

اموزشگاه نابینایان رضا پهلوی:

در سال ۱۳۴۳ گشاده شد. کلاس‌های این اموزشگاه برای جوان ها نابینای عشق‌مند به موازات بقیه واحدهای وزارت فراگیری و رویش که غرض آن توسعه و گسترش یادگرفتن دربین جوان ها و اجرای اپ‌هایی در سمت و سوی رویش شخصیت آنهاست.

 

دانش گاه فارابی:

در سال ۱۳۵۶ در اصفهان باز شد. غرض از ساخت دانشکده فارابی، مراقبت و توسعه فرهنگ و تمدن اهل ایران و شناخت ایرانیان با دیگر فرهنگ و تمدن‌های گیتی بود.

 

شورای عالی فراگیری و رویش:

شهریور ماه ۱۳۴۵ کمیسیون یادگرفتن و رویش مجلس شورای ملی و مجلس سنا این شورا را ثبت کرد.

 

فرهنگستان علم ها جمهوری اسلامی ایران:

یک کدام از فرهنگستان‌های کشور‌ایران بود این فرهنگستان در ذیل چتر بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان‌های کشور‌ایران که تیر ماه ۱۳۵۳ به ثبت مجلس شورای ملی و خرداد ماه ۱۳۵۳ به ثبت مجلس سنا رسید.

فرح پهلوی در بازدید از یک متوسطه در جیرفت
شورای عالی پژوهش‌های علمی
رفاه اجتماعی

با کودک ها در پرورشگاه جمعیت خیریه فرح پهلوی خرمشهر

جمعیت حمایت خردسال ها بی‌قیم:

در سال ۱۳۴۵ به سر کردگی فرح پهلوی بنیان گذارده شد

 

فدراسیون ورزشی کر و لال‌ها:

در سال ۱۳۳۴ در طهران بنیان گذاشته شد.

 

شورای عالی شهرسازی:

شورای عالی شهرسازی سازمانی میباشد که در وزارت آبادانی و مسکن تشکیل شد و از سال ۱۳۴۴ استارت به عمل کرد.

 

شورای عالی رفاه اجتماعی:

شورای عالی رفاه اجتماعی یک کدام از شوراهای عالی پایین سر کردگی فرح پهلوی بود. این شورا تولید صندوق‌های غیروابسته یا این که متمرکز برای حمایت از کارگر در قبال پیری و از کارافتادگی یا این که در شکل مرگ با اعتنا به نوع عمل شرکتهای و ویژگی ها اجتماعی نیروی کار را بر عهده داشت.

 

شورای عالی داده ها و جهانگردی: این شورای در تیر ۱۳۵۴ به ثبت کمیسیون‌های پارلمانی مجلس شورای ملی و سنا رسید.درگذشت فرح پهلوی همسر محمدرضا پاد شاه سابق

فرح پهلوی در بازدید از قروه

بنیاد فرهنگی گفتگوی فرهنگ وتمدن‌ها: به بنیاد فرهنگی گفتگوی فرهنگ‌ها مراجعه خواهد شد.

 

تاج‌گذاری

محمدرضا سلطان پهلوی خواهان تغییر و تحول در قانون اساسی کشور مشروطه شد؛ این چنین که فرمان روا حق انتخاب نایب‌السلطنه را داشته باشد و سن رسمی به سلطنت وصال ولیعهد بیست سالگی رقم بخورد و تا‌وقتی‌که ولیعهد به بیست سالگی نرسیده‌میباشد، نایب‌السلطنه در مرکز مملکت قرار داشته باشد.

 

در تاریخ ۱ شهریور ۱۳۴۰ تغییرات اسم‌برده در قانون اساسی ایران ثبت شد. محمدرضا پهلوی معتقد بود این تغییرات در قانون اساسی ایران، رویکرد سرزمین را به سوی فرهنگ وتمدن گرانقدر هموار می‌سازد.

 

در مراسم تاج‌گذاری در ۵ آبان ۱۳۴۶، محمدرضا پادشاه پهلوی، «تاج سلطنتی شهبانوی کشور‌ایران» را روی رمز فرح پهلوی می گذارد.در تاریخ ۴ آبان ۱۳۴۶، چهل و هشتمین سال زادروز محمدرضا پهلوی در کاخ گلستان مراسم تاج‌گذاری محمدرضا سلطان و شهبانو فرح و ولیعهد رضا پهلوی برگزار شد.

 

در امسال اصل ۳۸ قانون اساسی کشور بدین شکل تغییر تحول کرد که در شکل جابجایی سلطنت به ولیعهدی که به سن رسمی نرسیده، مامان ولیعهد به‌طور خود کار و فارغ از نیاز به تأیید فرد یا این که مرجع دیگری نایب‌السلطنه می شد.

 

مطالب مرتبط