جمعه, ۲۴ اردیبهشت ,۱۴۰۰

۵ علت اصلی دلیل بوی نامطلوب کولر و راه حل

۵ علت اصلی دلیل بوی نامطلوب کولر و راه حل

در این مطلب به بررسی دلیل بوی بد کولر و رفع ایراد این مشکل می پردازیم با ما در سایت فراز تک همراه باشید گرمای تابستان بدون روشن نمودن کولر طاقت فرساست. امروزه برای تهویه هوا و خنک نمودن آن مردم از کولر های گازی، انواع اسپلیت و خنک کننده هوا استفاده می کنند. بهترین گزینه برای خنک کردن منزل و تهویه هوا استفاده از کولر آبی است.

 

در این کولرها مخزن آبی وجود دارد تا پوشال ها را مرطوب ساخته و سپس رطوبت را وارد هوا کرده و هوا را خنک کند. گاهی ممکن است با روشن نمودن کولرتان، بوی بدی را استشمام نمایید. برای رفع بوی بد کولر باید علت های ایجاد بوی بد در کولر را شناسایی کنید و سپس راه هایی برای رفع آن بیابید.

 

علت های ایجاد بوی بد در کولرهای آبی :

خرابی پوشال های کولر

یکی از اصلی ترین علل ایجاد بوی بد کولر، خراب شدن پوشال هاست زیرا پوشال ها محل مناسبی برای رشد باکتری ها، کپک ها و قارچ ها هستند و به همین دلیل سبب ایجاد بوی نامطبوع کولر می شوند.

 

آب تغذیه کننده کولر مانده و لجن افتاده است و یا آلوده شده است

بسیار از افراد برای تامین آب کولر خود از یک شیر آب استفاده می‌کنند. برخی از این شیرها مستقیم به آب شرب متصل است. اگر از این دست افراد هستید به نظر نمی‌رسد که مشکلی داشته باشید. اما برخی دیگر از افراد از منبع برای تامین آب استفاده می‌کنند.

 

در چنین شرایطی به یاد داشته باشید که در زمان‌های بازدید و سرویس کولر آبی حتما درون مخزن را بازدید کنید.اگر آب را دستی وارد منبع می‌کنید و جریان آب در منبع کم است، یا اگر منبع در محلی قرار دارد که معرض آفتاب است و جنس منبع کیفیت لازم را ندارد و یا اگر درب منبع آب را به خوبی نبسته باشید پتانسیل خراب شدن آب زیاد است.

 

یا موجودی در آب می‌افتد، یا آب لجن می‌بندد و یا آب بو می‌گیرد.لازم است ابتدا از محکم بودن درب منبع مطمئن شوید و در مرحله بعد حتما اگر درب منبع را بسته‌اید مرتبا آب منبع را بازدید کنید و ترجیحا شرایطی را به وجود بیاورید که آب مرتبا در حالت جریان باشد و راکد نباشد.

 

آب بو گرفته وقتی وارد کولر شود حتی اگر پوشال‌ها را همین امروز تعویض کرده باشید باز هم باعث بو گرفتن کولر می‌شود.

 

محل نامناسب نصب کولر آبی

اگر محل نصب کولر آبی نامناسب باشد و هوا در اطراف آن جریان نداشته باشد، هوای آلوده و کثیف وارد کولر شده و سبب ایجاد بوی بد در کولر آبی می شود.

 

خرابی پمپ آب

خرابی پمپ آب سبب می شود آب درون مخزن به درستی تعویض نشود و بوی بد در کولر آبی ایجاد گردد.

دلیل بوی بد کولر

نیم سوز شدن پمپ آب یا موتور

اگر بوی شبیه سوختگی در فضا احساس می کنید علت آن ممکن است نیم سوز شدن پمپ آب، اتصالی یکی از سیم پیچ ها، گریپاژ شدن موتور پمپ، نیم سوز شدن آرمیچرباشد.

 

استفاده از روغن نامرغوب

روغن نامرغوب بوی بدی دارد و اگر از آن برای روغن کاری کولر استفاده گردد، با آب ترکیب شده و بوی بدی را ایجاد می کند.

 

عوامل دیگری که باعث بوی بد در کولر می شوند، عبارتند از :

تجمع رسوب
سوراخ بودن برزنت
بوی تسمه کولر
رفع بوی بد کولر آبی

 

پوشال ها را عوض کنید :

اگر علت بوی بد کولر شما خرابی پوشالهای آن است، پوشال های کولر را تعویض کنید زیرا عدم تعویض دوره ای و به موقع کولرها، سبب می شود کولر به محل مناسبی برای رشد باکتری ها، کپک ها و قارچ ها تبدیل شده و بوی بد ایجاد می شود. بعد از تعویض پوشال ها، پیرامون کولر و دریچه ها را با محلول سرکه، آب و یا مقداری جوهر نمک رقیق شده، به خوبی بشویید.

دلیل بوی بد کولر

درون مخزن را بازدید نمایید:

برای رفع بوی بد کولر درون مخزن را نیز بازدید نمایید و از جریان درست آب و راکد نبودن آن مطمئن شوید. همچنین درب مخزن را بررسی کنید تا محکم باشد تا چیزی درون آب نیافتد و آن را آلوده نسازد.

 

کولر را در جای مناسب نصب کنید :

محل نصب کولر آبی باید مکانی باشد که هوا به خوبی در اطراف آن جریان داشته باشد. اگر جای کولرتان خوب نیست و هوای وارد شده به کولر آلوده و کثیف است، جای کولر را تغییر دهید و یا اینکه از یک فن تهویه محیط استفاده نمایید.

 

از روغن های با کیفیت استفاده نمایید :

برای رفع بوی بد کولر روغن مرغوب را جایگزین روغن بی کیفیت نمایید زیرا روغن نامرغوب با ترکیب با آب بوی بدی ایجاد می کنند.

 

استفاده از فیلترهای هوای کولر آبی:

یک راه کمک کننده جهت ورود هوای بهتر از طریق کولرآبی به خانه و همینطور جلوگیری از ورود ریزگردها به خانه استفاده از تصفیه کننده های هوا مخصوص کولر آبی است.استفاده ازین دست محصولات دو فایده دارد. یکی اینکه تا حدود کار سایه بان کولر آبی را انجام میدهد و به خاطر برزنتی که دارد تا حدودی از تابش خورشید جلوگیری میکند.

 

دلیل دوم آنکه مانع از ورود گرد و غبار و گرد و خاک مخصوصا در شهرهایی که ریزگرد زیاد است و یا در همسایگی شما ساختمان در حال ساخت است که گرد و خاک زیادی تولید میکند، می شود.البته توجه داشته باشید که بستگی به منطقه شما و حجم گرد و خاک هرازچندگاهی نیاز به شستشو و گردوغبار زدایی دارد تا مانع از عملکرد کولر نشود.

دلیل بوی بد کولر

یک ایراد آن این است که تا حدودی باد کولر را کم میکند. پس در نتیجه شما هستید که میتوانید تصمیم بگیرید آن را بخرید یا نه.اگر قصد اطلاعات بیشتر در مود انواع این محصول و خریدآن را دارید بر روی خرید فیلترهوای کولر آبی از دیجیکالا بزنید و پس از خرید کار نصب آن را خودتان به راحتی انجام دهید

مخزن کولر را به طور کامل تخلیه کنید:

برای جلوگیری از احتمال بازگشت بو در سال آینده در پایان هر تابستان، مخزن کولر را به طور کامل تخلیه کرده و بشویید.

 

کولر را در زمستان بپوشانید :

برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون کولر، آن را در زمستان بپوشانید و به راحتی از ورود گرد و غبار و آلودگی در زمستان جلوگیری کنید.

 

اجازه دهید هوا از کولرتان برای مدتی خارج شود:

برای از بین بردن بوی بد کولر، دریچه کولر را باز کنید تا از همه قسمت ها هوا خارج شود و کولر را دو روز درمحیطی قرار دهید که چرخش هوای فراوان داشته باشد، چرخش هوای ساده به از بین بردن بوها کمک می کند.

 

مخلوطی از مایع سفید کننده بکار ببرید :

پس از خروج هوای کولرتان برای از بین بردن بوی تند حاصل از منشا باکتریایی و ارگانیکی که در دیوارهای کولر رشد کرده، حدود یک قسمت سفید کننده را با چهار قسمت آب مخلوط کنید و این ترکیب را داخل بطری اسپری دار ریخته و روی تمام دیوار ها و دریچه داخلی کولر اسپری کنید اما دقت کنید کولر را با این ترکیب پر نکنید.

 

بگذارید تا مواد حدود ۸ ساعت باقی بمانند و سپس دوباره کولر را اسپری فراوان بزنید و این مراحل را تا ۲ یا ۳ روز دیگر ادامه دهید. و دریچه آن را تا پایان مراحل باز نگه دارید و تا جایی که دسترسی دارید قسمت ها را با برس به صورت کامل بکشید.

 

یک مسواک کهنه یا گوش پاک کن را در ترکیب سفید کننده فرو ببرید و قسمت های غیر قابل دسترس مانند شیارهای کوچک، جایی که در آن تقسیم کننده های خنک کننده وجود دارد، داخل حفره لولا، بین بدنه و دریچه و … را کامل برس بکشید زیرا این مکان ها محلی مساعد برای رشد باکتری هاست.

دلیل بوی بد کولر

دلیل بوی بد کولر

لازم به ذکر نیز است که کاربرد سفید کننده به بهترین وجه در قسمت های سخت و سفید کولر ها استفاده می شود. کولری که داخلش رنگی است ممکن است در اثر سفید کننده کم رنگ شود.

 

در یک روش دیگر شما می توانید نصفه لیوان شیشه شور و یا وایتکس را در کف مخزن کولر بریزید. سپس یک ساعت فقط پمپ کولر را روشن کرده تا پوشال ها خیس بخورند. بعد آب کف کولر را تخلیه کنید و کولر را به خوبی بشویید. سپس مجدد مخزن را پر از آب کرده و دوباره یک سوم لیوان شیشه شور و یا وایتکس به آب اضافه نمایید. این کار را دو هفته یکبار انجام دهید تا بوی بد کولر آبی را برای همیشه از بین ببرید.

 

از جذب کننده های بو استفاده کنید :

ممکن است برخی بوهای پایدار با دیوار کولر جذب شده باشند. اکنون زمان مناسبی است که جذب کننده های بو استفاده نمایید. جذب کننده بو ماده ای است که بوها را اشباع می کند و در دو نوع متداول تر قابل دسترس است. زغال چوب و جوش شیرین دو نوع جذب کننده بو هستند.

 

کولرتان را با زغال چوب یا جوش شیرین پر کنید :

در این قسمت بهتر است که دریچه را ببندید و برای از بین بردن بوی نامطلوب از زغال چوب یا جوش شیرین که قدرت جذب بوی نامطلوب را دارند استفاده نمایید. محتویات زغال چوب به طور معمول در فیلترهای هوا، مخزن های نگهداری ماهی، نظافت استخر مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها در عبور هوا و از بین بردن بو عالی هستند. جوش شیرین نیز برای مبارزه با بو عالی است.

 

بعد از بستن دریچه ها برای مدت دو روز تا یک هفته یا بیشتر بسته به سایز کولر و حجم بوی نامطبوع در دوره های متناوب از مواد جذب کننده استفاده نمایید.

دلیل بوی بد کولر

دلیل بوی بد کولر

مقداری آب صابون دار بکار ببرید :

بعد از بکار بردن مواد جذب کننده بو اگر مقداری بو باقی مانده بود، به کارگیری مخلوط آب صابون مناسب است. از یک قالب صابون دستی استفاده کنید. مقداری از صابون را با پنج قسمت از آب مخلوط کنید و آن را در بطری اسپری دار بریزید.

 

بعد آن را داخل کولر اسپری کرده و اجازه دهید (با دریچه بسته) برای یک روز یا بیشتر بماند. بعد از این کامل داخل آن را شیلنگ آب گرفته و اجازه دهید تا در هوا آزاد خشک شود.

 

از خوش بو کننده استفاده کنید :

بعد از مرحله صابون کارتان را به طور کامل با بکار گیری خوشبو کننده قوی چیزی شبیه به آب لیمو یا سرکه به اتمام برسانید. این کار کمک زیادی به از بین بردن کامل بوها نمی کند اما تقریباً برای پنهان کردن آن موثر است. آب لیمو به عنوان نوعی عطر عمل می کند که می تواند این بوها را از بین ببرد.

 

دلیل بوی بد کولر