پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت ,۱۴۰۰

مجموعه:گیاهان

رشد گیاه بدون خاک ۶ روش جذاب (و آسان) برای رشد گیاه بدون خاک

۶ روش جذاب (و آسان) برای رشد گیاه بدون خاک

باغبانی می تواند واقعاً پاداش آور و سرگرم کننده باشد ، اما اگر از خاک استفاده می کنید نیز می تواند کثیف باشد. اما آیا می دانید در واقع می توانید رشد انواع گیاه را بدون هیچ گونه خاکی پرورش دهید؟ انجام آن نیز واقعاً آسان است. تا زمانی که گیاهان شما آب و مواد مغذی مورد نیاز را داشته باشند ، تقریباً در هر چیزی می توانید یک گیاه پرورش دهید! برای اینکه بفهمید چگونه می خواهید یک گیاه بدون خاک پرورش دهید ، ما به چند سوال متداول که مردم در مورد چگونگی انجام این کار دارند ، پاسخ داده ایم.

رشد گیاه بدون خاک 6 روش جذاب (و آسان) برای رشد گیاه بدون خاک

سوال ۱ چه نوع گیاهانی می توانند بدون خاک رشد کنند؟

گیاهان هوائی برای رشد به هیچ خاکی احتیاج ندارند.گیاهان هوایی که به آنها تیلندسیا نیز می گویند گیاهان فوق العاده جالبی هستند که سیستم ریشه ای سنتی ندارند و به هیچ وجه به خاک احتیاج ندارند. بیش از ۶۰۰ گونه گیاه هوا وجود دارد و همه آنها از طریق برگ خود آب و مواد مغذی را جذب می کنند.

 

شما به سادگی هفته ای یک یا دو بار گیاهان را با آب اسپری می کنید تا آنها را خوشحال نگه دارد. اگر به دنبال گیاهی هستید که نگهداری آن آسان باشد و باعث ایجاد آشفتگی نشود ، با یک گیاه هوا همراه شوید!

 

خانواده گیاهان هوا شامل گیاهان متنوعی مانند خزه اسپانیایی و حتی آناناس است!بسیاری از ساکولنت ها به هیچ وجه به خاک احتیاج ندارند.

 

حدود ۶۰ خانواده مختلف گیاهی وجود دارد که حاوی ساکولنت ها هستند ، گیاهانی با گوشت غلیظ شده که از مناطق خشک و بیابانی نشأت می گیرند.

 

بسیاری از ساکولنت ها در محیط های شنی یا سنگلاخی رشد می کنند و در اشکال و رنگ های مختلفی وجود دارند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که یک بار در هفته به آنها آب دهید و رشد کنند.

رشد گیاه بدون خاک

چند ساکولنت معروف عبارتند از: echeveria ، pactushion cactus ، دم burro و گیاه گورخر.

 

برخی از گیاهان خانگی بدون هیچ گونه خاکی رشد می کنند.گیاهان خانگی کلاسیک مانند فیلودندرون ، بامبو خوش شانس و گل ارکیده را می توانید در گلدان ها یا ظروف پرورش دهید و فقط کمی محیط رشد و آب در انتها داشته باشید.

 

محیط رشد ، که می تواند از موادی مانند شن و ماسه یا سنگ ریزه ساخته شود ، ریشه ها را پشتیبانی و نگه می دارد و آب مواد مغذی مورد نیاز گیاه را برای رشد فراهم می کند. بدون خاک لازم است.

 

سایر گیاهان خانگی که به هیچ خاکی احتیاج ندارند شامل سفید کاغذ ، سنبل و آلوئه ورا هستند.قسمت گیاهان آپارتمانی مهد کودک ، فروشگاه لوازم باغبانی یا فروشگاه لوازم خانگی خود را بررسی کنید. حتی می توانید آنها را بصورت آنلاین سفارش دهید و به خانه خود تحویل بگیرید.رشد گیاه بدون خاک 6 روش جذاب (و آسان) برای رشد گیاه بدون خاک

سوال ۲ از چه چیزی می توانم به جای خاک استفاده کنم؟

از مخلوط گلدان به عنوان جایگزین خاک استفاده کنید.مخلوط گلدان که گاهی اوقات خاک گلدان نیز نامیده می شود ، ترکیبی از مواد است که برای لنگر انداختن ریشه گیاه ، پشتیبانی از رشد گیاه و تأمین مواد مغذی با رشد گیاه طراحی شده است. آنها در واقع به هیچ وجه خاک ندارند. در عوض ، آنها معمولاً مخلوطی از پیت ماس ​​خشک ، پوست خرد شده ، شن ، کمپوست و سایر مواد هستند. اگر به دنبال گزینه ای برای خاک هستید ، مخلوط گلدان این کار را انجام می دهد.

 

گلدان مخلوط یک اصطلاح عمومی است که می تواند شامل طیف گسترده ای از مواد مورد استفاده برای ساخت آنها باشد. گیاهانی مانند ساکولنت مخلوط گلدان خشک کن مانند شن و ماسه و سنگ را ترجیح می دهند ، در حالی که پیت ماس ​​و پارک خرد شده رطوبت بیشتری را برای گیاهان حفظ می کنند که به راحتی خشک می شوند.

 

شما همچنین می توانید گلدان مخلوط خود را درست کنید ! برای یک دستورالعمل اساسی ، ۱ قسمت پیت ماس ​​، ۲ قسمت کمپوست ، ۱ قسمت ورمیکولیت و ۱ قسمت پرلیت یا ماسه را در یک سطل بزرگ مخلوط کنید.هیدروپونیک را امتحان کنید و از یک محیط در حال رشد استفاده کنید.

 

هیدروپونیک شامل تأمین مواد مغذی ریشه ها با آب در رشد گیاهان است. از هیچ خاکی استفاده نمی کند ، اما به یک “محیط رشد” نیاز دارد که بتواند گیاه را پشتیبانی کند و به آب اجازه دهد مواد مغذی ریشه ها را تأمین کند.

 

انواع مختلفی برای پرورش وجود دارد که می توانید از جمله شن ، شن ریز ، پرلیت ، پارچه ، خمیر کاغذ دیواری و حتی ژلاتین استفاده کنید!استفاده از هیدروپونیک نیز یک روش آسان برای رشد گیاهان در فضای بسته است.رشد گیاه بدون خاک 6 روش جذاب (و آسان) برای رشد گیاه بدون خاک

سوال ۳ چه گیاهانی می توانند در آب بدون خاک رشد کنند؟

در صورت دریافت مواد مغذی مناسب ، بیشتر گیاهان می توانند در آب پرورش یابند.

در حالی که خاک می تواند مواد مغذی و معدنی را به گیاهان برساند ، بیشتر به عنوان یک محیط رشد برای حمایت از گیاه و سیستم ریشه آن عمل می کند و در واقع برای رشد آنها لازم نیست. می توانید تقریباً هر گیاه را در آب پرورش دهید ، به شرطی که مایحتاج مورد نیاز خاک را برای آنها فراهم کنید ، که شامل پشتیبانی (مانند محیط رشد) ، مواد مغذی ، اکسیژن و دمای مناسب است.

 

لزوماً نمی توانید هر گیاهی را برای رشد در ظرف آب بچسبانید ، اما اگر شرایط مناسب را ایجاد کنید می توانید تقریباً هر گیاه را در آب پرورش دهید.رشد گیاه بدون خاک 6 روش جذاب (و آسان) برای رشد گیاه بدون خاک

سوال ۴ چگونه یک گیاه بدون خاک پرورش می دهید؟

از خاک گلدان درست مثل خاک معمولی استفاده کنید.
خاک گلدان ، مخلوط گلدان یا مخلوط گلدان ، ترکیبی از مواد است که اساساً همان هدف خاک معمولی را دارد. از نظر ظاهری نیز مشابه است و می توان همانند خاک نرمال با آن برخورد کرد. یک ظرف را با مخلوط گلدان پر کنید ، گیاه یا دانه های خود را اضافه کنید و آن را آبیاری کنید. به گیاه خود اجازه دهید هر زمان که احتیاج داشت ریشه ایجاد کند و رشد کند و آب اضافه کند.

 

از یک باغ هیدروپونیک استفاده کنید که نیازی به خاک نداشته باشد.

 

باغ هیدروپونیک خود را با ایجاد یک میز سیلاب که آب باغ شما را در خود نگه می دارد ، بسازید و با استفاده از یک ورق پلی فوم با سوراخ های عرض ۲ تا ۳ اینچ (۵ تا ۷ سانتی متر) از آن جدا کنید تا به عنوان یک سکوی شناور که قرار دارد ، باشد. روی آب. سپس ، می توانید گیاهان خود را به گلدان های کوچک پر از مخلوط گلدان اضافه کنید که داخل دهانه ها قرار دارد.

 

مواد مغذی را به آب اضافه کنید ، از قطره چکان های قطره ای برای تخلیه آب از سطح میز و پمپ برای گردش آب در آب استفاده کنید تا راکد نباشد.

 

هیدروپونیک روشی برای رشد گیاهان در محلول غنی از مواد مغذی است – هیچ خاکی درگیر نمی شود.رشد گیاه بدون خاک 6 روش جذاب (و آسان) برای رشد گیاه بدون خاک

سوال ۵ چگونه می توان یک گیاه را در بطری بدون خاک کاشت؟

یک ظرف با گردن نازک تر انتخاب کرده و آن را با چشمه یا آب چاه پر کنید.از یک گلدان ، شیشه یا هر نوع ظرف دیگر استفاده کنید ، اما مطمئن شوید که گردن آن به اندازه کافی نازک باشد تا گیاه شما را به حالت ایستاده نگه دارد بدون اینکه روی آن بریزد. ظرف را با چشمه بطری یا آب چاه پر کنید ، این ماده حاوی مواد مغذی و معدنی مورد نیاز گیاه شما برای ایجاد ریشه و زنده ماندن است.

 

از آب تصفیه شده یا مقطر استفاده نکنید ، که هیچ ماده مغذی برای گیاه شما ایجاد نمی کند.یک قلمه گیاه را در آب قرار دهید و وقتی کم شد آب بیشتری اضافه کنید.

 

یک تن گیاه وجود دارد که در ظرفی که فقط آب دارد از جمله نعناع ، ریحان ، اسطوخودوس ، سوسن صلح و بگونیا به خوبی رشد می کند. با بریدن بخشی از قسمت زیر برگ ، یک برش کوچک بردارید ، که به رشد قلمه های جدید امکان می دهد. برش را در ظرف آب خود قرار دهید و بگذارید کار خودش را بکند! هر وقت آب ظرف کم شد ، کافی است آن را با چشمه بطری تازه یا آب چاه پر کنید.

 

گیاهانی که برای رشد در ظروف آب بسیار مناسب هستند شامل گیاهان پونه کوهی ، رزماری ، مریم گلی ، پیچک انگلیسی ، گیاه گل گیاه ، کلئوس ، شمعدانی و یشم است.

سوال ۶ آیا برخی از گیاهان می توانند بدون آب رشد کنند؟

نه ، اما بعضی از گیاهان به آب بسیار بسیار کمی نیاز دارند.حقیقت این است که ، هر گیاه به آب نیاز دارد ، حتی گیاهان هوایی که سیستم ریشه ای سنتی ندارند. با این حال ، برخی از گیاهان به آب بسیار کمی احتیاج دارند و ممکن است هفته ای یکبار یا حتی ماهی یکبار به آنها آب داده شود ، مانند گیاهان آبدار ، گیاهان مار و کاکتوس گورخر.

 

نکات

اگر برای رشد در محیط های بدون خاک قلمه می گیرید ، می توانید هورمون های ریشه دار را به پایه قلمه بمالید ، این یک محلول غنی از مواد مغذی است که به رشد ریشه کمک می کند.