پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت ,۱۴۰۰

مجموعه:هنر در خانه

سبزه عید _ آموزش کاشت سبزه تزیینی عید۱۴۰۰

آموزش کاشت سبزه تزیینی عید

آموزش کاشت سبزه عید به همراه تصاویر و مدل های زیبای سبزه هفت سین را به همراه جزئیات کامل را در ادامه این بخش از فراز تک مشاهده نمایید.سبزه یکی از مهمترین نمادهای سفره هفت سین بوده که از قدیم الایام برای عید نوروز اماده میشود .و از اهمیت زیادی برخودار میباشد.با کاشت دانه و بذرهای مختلف میتوان به راحتی سبزه های زیبایی را به وجود اورد. اما مدل هایی که باید بتوانید سبزه را بکارید از مهمترین کارهای مربوط به ان میباشد.

 

 

سبزه عید یکی از ارکان اصلی سفره هفت سین است که از اهمیت بالایی برخوردار است . سفره هفت سینی که سبزه ندارد زیبا نخواهد بود .شادابی وطراوت نخواهد داشت اولین چیزی که از یاد آوری سفره هفت سین برای ما تداعی می شود سبزه استسبزه نماد خرمی وسر سبزی می باشد در مطلب زیر طرز تهیه چند نوع سبزه عید نوروز ونکات نگهداری آنها گرد آوری شده است .

تاریخچه سبزه:

تاریخچه سبزه عید به زمان ایران باستان برمی گردد در آن زمان در روز چهار اسفند ماه وحدود ۲۵ روز مانده به اول فروردین جایی در مرکز ومیدان شهر ستونهایی از خشت خام که تعداد آنها دوازده عدد بود بر پا می شد.

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

 

یک ستون را گندم، ستونی دیگر را دانه ی جو و بقیه ستون ها را دانه های باقلا ،کاجیله (گیاهی از خانواده مرکبات ) ، برنج ، ارزن، ذرت، لوبـیا، نخود، کنجد ، عدس و ماش می کاشتـند و در روزششم فروردین، با آئاز خواندن و ترنم و شادمانی سبزه های کاشته شده را می کندند و برای مبارکی و فرخندگی به هر اطراف می پراکندند.آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

 

این مراسم علاوه بر مبارکی وفرخندگی برای دلیلی دیگری نیز انجام می شد که آن هم این بود که اطلاع حاصل شود که سال در پیش رو آیا سال حاصلخیزی خواهد بود یا نه و کدام غلات رشد بهتری دارد تا در سال زراعی جدید از آن بیشتر بهره ببرند .

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

 

به گفته ابوریحان: ” این رسم در ایرانیان ماندگار است که در نوروز در کنار خانه هفت صنف از غلات در هفت اسطوانه بکارند و از رویـیدن این غلات، به خوبی و بدی زراعت و حاصل سالیانه حدس بزنند “.سبز کردن سبزه سفره هفت سین همچنان در بین خانواده های ایرانی با تغییراتی ، قبل از ایام نوروز ادامه دارد وبراساس مدت زمان جوانه زدن دانه ها اقدام به تهیه سبزه می شود.

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

مدل های زیبای سبزه هفت سین

فراز تک سعی کرده که مدل های زیبا و جذابی را در این صفحه آماده کند. تا شما بتوانید برای کاشت سبزه از انها ایده بگیرید.

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

آموزش کاشت سبزه

کاشت آن نیازی به تخصصی ندارد. و با یک قاشق غذا خوری عدس یا گندم و یا هر دانه های دیگری درون یک ظرف و قرار دادن یک دستمال مرطوب روی انها اقدام به کاشت سبزه کنید.

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

نحوه کاشت سبزه طرحدار روی کوزه و کاج و کلاه

۱- کوزه ای سفالی را از آب پر کنید و ۲۴ ساعت به آن زمان دهید.، تا کاملا دیواره های کوزه خیس گردد.

 

۲- حال باید جورابی زنانه که بهتر است رنگ روشن باشد را روی کوزه سفالی بکشید.
به گونه ای که قسمت پایین کوزه در پنجه جوراب قرار بگیرد .و دهانه کوزه نیز با قسمت بالای جوراب (سر جوراب) پوشانده شود.آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

آموزش کاشت سبزه عید

 

۳-قسمت اضافی جوراب را نیز باید داخل دهانه کوزه بگذارید.

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

 

نکته مهم: استفاده از جوراب به این دلیل است، که جوراب می تواند، بذرها روی کوزه نگه دارد. و بذرها به هنگام جوانه زدن و رشد کردن از سطح کوزه نریزند.به غیر از جوراب، می توان از پارچه تنضیف (پارچه نخی نازک و با بافت درشت) استفاده کرد .و کوزه را این پارچه پوشاند.البته باید در انجام این کار دقت لازم را داشته باشید. و طوری پارچه روی کوزه قرار دهید، که چین خوردگی نداشته باشد. و در نهایت با استفاده از نخ و سوزن لبه های پارچه را به هم بدوزید.

 

۴- بذرها را مدتی خیس کنید.

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

 

۵- سپس به آهستگی و با کمک انگشتان دست، بذرهای خیس شده را به صورت یکدست روی کوزه پوشانده شده با جوراب قرار دهید.(طوری که بذر کاملا سطح کوزه را بپوشاند).

 

لازم به ذکر است که در استفاده از بذر شاهی، سطح کوزه باید با لایه نازک از بذر پوشانده شود. و بالعکس در استفاده از خرفه و یا خاکشیر، باید لایه ای تقریبا ضخیم از آن، روی کوزه قرار بگیرید.

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

 

نکته: هر روز آب کوزه را چک کنید، تا احیانا در اثر تبخیر، آب کوزه کم نشده باشد.در صورت کاهش حجم آب درون کوزه، باید مقداری آب به آن اضافه کنید.

مراحل به عمل آوردن گندم ،جو ،…..چگونه است؟

۱- برای سبز کردن سبزه، گندم، جو، ماش و عدس هر کدام را که خواستیم خیس کرده یکی دوشب. چند بار آبش را عوض می‌کنیم تا ترش نشود بعد از اینکه کمی جوانه بسیار کوچک در آورد داخل دستمال نخی مرطوب نگهداری می‌کنیم .تا جوانه در آمده و نوک آن کمی سبز شود. مرتب دستمال را بااسپری نم دار می‌کنیم.

 

بعد کف ظرف مورد نظر را ماسه تمیز و شسته ریخته و جوانه‌ها را به ظرف منتقل می‌کنیم .روزی ۱-۲ بار روی سبزه اسپری میزنیم مواظب باشید که آنقدر اب ندهید .که اگر ظرف رو کج نگه داریم اب کنار ظرف جمع شود.

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

مراحل به عمل آوردن گندم ،جو ،…..چگونه است؟

۲- روش دیگر اینکه داخل جوراب زنانه نازک رنگ روشن تخم چمن ریخته روی آن خاک اره می‌ریزیم .وبقیه جوراب را گره میزنیم از اطراف جوراب قسمت پرشده تکه کوچکی جدا کرده با نخ دور ان را می‌بندیم .این برای گوش است برای چشم ودهن از دکمه استفاده می‌کنیم یا از سیم برق پوشش دار با رنگ‌های متفاوت با سیم می‌توانیم برایش عینک بسازیم.

 

حالا ظرف بزرگی را پر اب کرده جوراب را داخل ان قرار میدهیم .تا خاک اره خوب خیس بخوردبعد از ۱-۲ ساعت در بشقاب یا کاسه گذاشته طوری که قسمت گره دار داخل بشقاب باشد. داخل بشقاب باید همیشه اب داشته باشد. روی سر جوراب را مرتب اسپری می‌کنیم تا خشک نشود.

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

 

۳- برای سبزه که روی کوزه کاشته می‌شود .روی کوزه پارچه نخی می‌کشیم کوزه بدون لعاب باشد (سفالی) داخل کوزه راپر اب می‌کنیم. و شاهی یا خاکشیر را که یک ۱ شب خیس کرده ایم روی پارچه یا جوراب میکشیم. اضا فه جوراب را داخل کوزه قرار می‌دهیم ومرتب رو ان را اسپری می‌کنیم تا سبز شوند.

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

۴- میوه کاج را داخل آب انداخته. تا پولک‌های آن از هم باز شود بعد بین پولک‌ها گندم جوانه زده می‌گذاریم سبز شود. (منظورم از پولک یا همان‌ها که مثل گلبرگ می‌ماند)روش خوشه گندم که ساقه بلند دارد را خیس کرده .داخل کوزه یا ظرف گودی قرار می‌دهیم تا سبز شود این مدل مثل یک دسته گل می‌شود.

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

۵- روش دیگر اینه که بعد از اینکه گندم یا جو یا… جوانه زد داخل یک سبد دستمال نخی خیس گذاشته وجوانه‌ها را روی دستمال می‌ریزیم .وروی جوانه‌ها راهم دستمال مرطوب می‌گذاریم تا ۲-۳ روز وقتی کمی بزرگتر شد. دستمال رویی را بر می‌داریم ودر افتاب بیرون یا پشت پنجره می‌گذاریم.

 

ومرتب اسپری می‌کنیم وگاهی سبزه را می‌چرخانیم تا افتاب به قسمت‌های دیگر سبزه برسد .تا سبزه به اندازه رشد کند .(از ارزن و تخمه افتابگردان ریز هم برای سبزه میتوانیم استفاده کنیم) من پارسال با تخم افتابگردان درست کردم .وبا همین روش یادم رفت بگم به جای کوزه روی سر عروسک هم می‌شود درست کرد.

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

 

اندازه هر نوع از بذر های سبزه چقدر است؟

سبزه گندم ۱۰ روز قبل از عید ومقدار گندم ۱ لیوان بزرگ

سبزه ماش و عدس ۱۵ روز قبل از عید و ۱ لیوان ماش یا عدس لازم است

سبزه شاهی یا خاکشیر ۵ روز قبل از عید ومقدار ۱ استکان،

اما در مورد تخم آفتابگردان مقدار تخمه نصف لیوان کافی است .فقط یادم رفته چند روز به عید کاشتم فکر کنم ۵-۷ روز بود، چون سریع رشد می‌کند.

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

زمان مناسب برای کاشت سبزه ارزن :

ارزن هم یکی از گیاه های محبوب برای شبزه انداختن است. این گیاه طی ۴ روز جوانه میزند و بهترین زمان برای رشد این سبزه تا روز ۱۳ ام تنها ۱۴ روز قبل از عید می باشد.

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

زمان مناسب برای کاشت سبزه یونجه :

یونجه نیز یکی از دانه های مناسب جهت سبز کردن است .مدت زمانی که طول می کشد تا دانه یونجه به اندازه ی کافی رشد نماید تنها ۱۰ روز می باشد .یعنی بهترین زمان جهت سبز کردن یونجه روز ۲۴ اسفند خواهد بود.

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

زمان کاشت سبزه عید شنبلیله :

شنبلیه نیز یکی از گیاهانی است که برای جوانه زدن نیاز به زمان زیادی ندارد. این گیاه جهت جوانه زدن فقط به ۲ الی ۳ روز فقط زمان نیاز دارد. این گیاه جهت رشد مناسب تا روز ۱۳ ام تنها به ۱۴ روز وقت نیاز دارد.

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

زمان کاشت سبزه عید شاهی و خرفه :

گیاهان شاهی و خرفه سریع تر از همه سبز می شوند .از این رو شما فقط ۱۰ روز و نه بیشتر برای سبز کردن شاهیو خرفه وقت نیاز ندارید.

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

نکات طلایی پر پشت شدن سبزه عید نوروز:

از ظروف فلزی برای سبز کردن سبزه استفاده نکنید.

استفاده از ظروف سفالی و در درجه دوم چینی نتیجه بهتری خواهد داشت. تا ظروف پلاستیکی(ولی سفال یه چیز دیگست)

از هر بذری که میخواین استفاده کنید ۲۴ ساعت قبل در آب خیسش کنید(کاملا غوطه ور)

هرچقدر قطر بستر کمتر باشه عمر سبزه بیشتر میشه (البته به میزان تراکم دلخواه شما هم بستگی داره.)

بهترین روش آبیاری غبار پاشی هست استفاده از روشهای غرقابی خیلی مناسب نیست.

 

آسان ترین دانه ها برای جوانه زدن عبارت اند از:

یونجه، ماش، عدس، شنبلیله، تربچه، نخود و گندم و پس از آن ها تخمه آفتاب گردان، کدو، کنجد، بزرک، نعنا و سپس انواع لوبیاها مانند سویا ، جو، ذرت و ارزن.از میان جوانه ها، دانه سویا بسیار مغذی است. توجه کنید که دانه سویا تازه باشد، پوستش شکسته نباشد و دانه نصف نشده باشد.

 

زمان لازم برای تهیه جوانه ها:

الف- دانه های که باید حدود ۶ تا ۸ ساعت خیس کنید:

یونجه ( مدت جوانه زدن : ۶-۵ روز )
شنبلیله ( مدت جوانه زدن : ۴-۳ روز )
تربچه ( مدت جوانه زدن : ۵-۴ روز )
کنجد ( مدت جوانه زدن : ۲-۱ روز )

 

ب- دانه هایی که باید حدود ۱۰ تا ۱۸ ساعت خیس کنید:

نخود ( مدت جوانه زدن : ۴-۳ روز )
عدس ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )
ماش ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )
سویا ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )
آفتاب گردان ( مدت جوانه زدن : ۲-۱ روز )
گندم ( مدت جوانه زدن : ۳-۲ روز )
چاودار ( مدت جوانه زدن :۳-۲ روز )
ارزن ( مدت جوانه زدن :۴-۳ روز )

 

آموزش کاشت سبزه عید+تصاویر

 


بیشتر بخوانید: آموزش کاشت سبزه با خاک ژله‌ ای


 

مدت زمان مناسب جهت رشد هر یک از گیاهان

زمان مناسب برای کاشت سبزه گندم:

جهت سبز کردن گیاه گندم شما باید از روز ۲۰ اسفند ماه یعنی ۱۰ روز قبل از عید جهت سبز کردن این گیاه اقدام نمایید.

 

زمان مناسب برای کاشت سبزه عید نوروز ماش:

ماش نسبت به گندم کمی طول می‌کشد تا سبز شود شما حداقل برای شبز کردن گیاه ماش به ۱۲ روز وقت نیاز دارید یعنی مناسب‌ترین موقع جهت سبز کردن گیاه ماش روز ۱۸ اسفند خواهد بود.

 

بهترین زمان برای سبزه عید نوروز عدس:

سبزه عدس بیشترین مدت زمان را برای سبز شدن نیازمند است و برای سبز شدن به ۱۵ روز وقت نیاز دارد از این رو شما بهتر ازست از روز ۱۴ یا ۱۵ اسفند براس سبز کردن دانه عدس اقدام نمایید.

زمان گذاشتن سبزه عید نوروز شاهی و خرفه:

گیاهان شاهی و خرفه سریع‌تر از همه سبز می‌شوند از این رو شما فقط ۱۰ روز و نه بیشتر برای سبز کردن شاهیو خرفه وقت نیاز ندارید.

 

زمان مناسب برای کاشت سبزه یونجه:

یونجه نیز یکی از دانه‌های مناسب جهت سبز کردن است مدت زمانی که طول می‌کشد تا دانه یونجه به اندازه‌ی کافی رشد نماید تنها ۱۰ روز می‌باشد یعنی بهترین زمان جهت سبز کردن یونجه روز ۲۴ اسفند خواهد بود.

 

زمان مناسب برای کاشت سبزه شنبلیله:

شنبلیه نیز یکی از گیاهانی است که برای جوانه زدن نیاز به زمان زیادی ندارد این گیاه جهت جوانه زدن فقط به ۲ الی ۳ روز فقط زمان نیاز دارد این گیاه جهت رشد مناسب تا روز ۱۳ ام تنها به ۱۴ روز وقت نیاز دارد.

 

زمان مناسب برای کاشت سبزه ارزن:

ارزن هم یکی از گیاه‌های محبوب برای شبزه انداختن است این گیاه طی ۴ روز جوانه میزند و بهترین زمان برای رشد این سبزه تا روز ۱۳ ام تنها ۱۴ روز قبل از عید می‌باشد.