پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت ,۱۴۰۰

علت سیگار کشیدن نوجوانان

علت سیگار کشیدن نوجوانان

سیگار کشیدن هر ساله بیش از ۳۷۰۰۰ نفر را در دنیا می کشد . آمار کشتار توسط سیگار چند برابر بیشتر از تصادفات ، خودکشی ، ایدز و … می باشد . هر ساله هزاران نفر از نوجوانان به علت سیگار کشیدن می میرند . در حقیقت نزدیک به ۹۰ درصد از آن ها برای اولین بار قبل از سن ۱۸ سالگی سیگار کشیده بودند.

 

سیگارها حاوی نیکوتین هستند که یکی از اعتیادآورترین مواد در جهان است . دیگر محصولات نیکوتین شامل دخانیات ، سیگارهای معمولی ، سیگارول ها و بعضی از سیگارهای الکترونیکی می باشد . بعضی از انواع جدیدتر دخانیات شبیه به سیگار نیستند و به شکلات شبیه می باشند .

 

 

 علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

یکی دیگر از علت های سیگار کشیدن نوجوانان این است .که ان ها در معرض مشکلات جسمی،روحی ،روانی و دیگر مشکلاتی است که  در درون خود احساس میکنند .که باعث مرگ زود هنگام آن ها می شود اما اگر که آن را ترک کنید احساس خوشایند در سرتاسر شما را فرا میگیرد .

 

 

تکتم جاوید :کلاه کاپشن را طوری روی سرش کشیده که سن و سالش معلوم نیست. با دست راست گاهی چیزی روی کاغذ می‌نویسد و گاهی کلماتی را بر صفحه گوشی خود تایپ می‌کند. دست چپ هم هرازگاهی سیگار پک‌زده را با تبحر می‌تکاند داخل زیرسیگاری. در ذهن من، بیست‌وپنج‌ساله است تا اینکه سر بالا می‌کند و می‌توانم صورت زیر کلاه را ببینم .  نوجوانی است میانه چهارده تا شانزده‌سالگی. سر که می‌چرخانم، می‌بینم شبیه او چند نفر دیگر اطرافم نشسته‌اند.

 

گویا هیچ‌کس به هم‌نشینی «نوجوانی» و «سیگار» معترض نیست، گویا سیگار لای انگشتان، دیگر ژست روشنفکری نیست و جزئی از زندگی هر قشری از مردم این شهر شده است؛ از نوجوان بگیر تا سالمند؛ از دختر تا پسر.

 

تأیید این حدس را می‌توان البته میان صحبت‌های علی‌اصغر باقرزاده، عضو ناظر مجلس در ستاد کشوری کنترل و مبارزه با موادمخدر، پیدا کرد .که درباره «نوجوانانه‌تر» و «زنانه‌تر» شدن سیگار در جامعه ایرانی هشدار می‌دهد. و می‌گوید سن مصرف دخانیات به‌شدت کاهش یافته است.

مشتری‌های فضای «اسموک»

هر چهارنفرشان سیگار به دست‌اند. بلند می‌خندند و حرف می‌زنند.، بی‌توجه به قضاوت دیگر مهمانان کافه. زهره یکی از آن‌هاست که سیگارش را تمام کرده و فنجان قهوه را سرمی‌کشد. می‌گوید شانزده‌ساله است .و یک سالی می‌شود که سیگارکشیدن را شروع کرده است؛ «من هم مثل بقیه ازطریق دوستانم سیگاری شدم.

 

وقتی همه سیگار می‌کشند، دیگر زشتی ندارد. وقتی کافه‌ها فضایی برای کشیدن سیگار گذاشته‌اند یعنی خود دولت هم مشکلی با سیگارکشیدن مردم ندارد.» دوستان دیگرش حرفش را تأیید می‌‎کنند که هیچ کافه‌ای خالی فضای «اسموک» نیست. درباره نوع نگاه مردم به سیگارکشیدن خانم‌ها هم هراسی ندارد؛ «برای من مهم نیست بقیه چطور فکر می‌کنند، ما دوست داریم جوانی کنیم».

علت سیگار کشیدن نوجوانان

نمونه ای دیگر از مصرف کنندگان

نمونه‌اش بهنام هفده‌ساله است که برای دقایقی از خانه بیرون می‌آید تا به قول خودش «کمی آرام شود.» او از طبقه به‌اصطلاح مرفه جامعه است که در روز‌هایی که کرونا جمع‌های دوستانه را برچیده است.سیگاری شده؛ «به‌خاطر یک مشکل خانوادگی استرس شدیدی داشتم.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

در زمان قرنطینه هم هیچ جمع دوستانه‌ای نبود و من خیلی تنها شده بودم. همین باعث شد برای تسکین‌دادن خودم سیگار بکشم.البته پیش از آن تفننی کشیده بودم.» آن‌طورکه خودش می‌گوید برایش خریدن و کشیدن روزانه یک پاکت سیگار هم مقدور است. و کسی مانعش نمی‌شود، اما او برای خودش خط قرمزی کشیده! «به اختیار خودم روزی یک نخ سیگار می‌کشم. و هر وقت بخواهم آن را ترک می‌کنم».

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

میلاد هم که تک‌فرزند است. و مدتی است سیگاری شده، نظرش را درباره علل سیگارکشیدن نوجوانان این‌طور بیان می‌کند: می‌بینید که جامعه چقدر مشکل دارد. من و دوستانم واقعا امیدی به آینده نداریم. وقتی پسر یا دختری از پانزده‌سالگی سیگار می‌کشد یعنی دردی دارد.

 

او می‌گوید: اطرافیان، به‌خصوص پدر و مادر، آدم را درک نمی‌کنند. دوستان زیادی دارم که تقریبا کار هرروزه‌شان، جروبحث با والدین خود است. و وقتی از خانه بیرون می‌آیند اول سیگار می‌کشند. مشکل من برخلاف آنان، خانه ساکت و نبود والدینم است. پدر و مادرم این‌قدر مشغله کاری دارند که هنوز نمی‌دانند من سیگار می‌کشم.پدرام، احسان، نازگل و لیلی، نوجوانان دیگری هستند که در خیابان‌های شهر می‌بینمشان .  یکی در پناه فرورفتگی در یک آپارتمان، دیگری جلوی رستوران و دو تا هم داخل خودرو. همگی سیگاری هستند.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

کنترل بچه‌ها بیرون از مدرسه کار مدیر نیست

مدرسه یکی از اولین مکان‌ها برای حضور گروه همسالان است .که به‌شدت روی نوع تفریحات و سرگرمی‌های نوجوانان اثر می‌گذارد، اما شیوع کرونا و تعطیلی مدارس میزان این اثرگذاری را کاهش نداد.؛ یعنی اگر مدرسه و کلاس درسی هم نباشد، دانش‌آموزان به‌دنبال همان چیزی می‌روند که از درون گرایش دارند.

 

نشستن پای صحبت مدیران و مسئولان مدارس و سخن‌گفتن از «وضعیت مصرف سیگار در مدارس و توسط نوجوانان» راه به جایی نمی‌برد.؛ زیرا چندنفری که ما سراغ گرفتیم، همگی کشیدن سیگار در مدرسه خودشان و توسط دانش‌آموزانشان را به‌کلی رد کردند.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

یکی از آن‌ها که تمایل داشت .هویتش پنهان بماند و هم‌اکنون مدیر یک دبیرستان دخترانه در یکی از مناطق بالای شهر است.می‌گوید: آوردن وسایل غیرمجاز در مدارس با همه کنترل‌های ما ادامه دارد. کشیدن سیگار هم بین بچه‌های مدارس بالای شهر باوجود رفاه و امکانات بیشتر دیده می‌شود. منِ مدیر مدرسه کاری نمی‌توانم بکنم جز تهدید بچه‌ها که در مدرسه سیگار نکشند.اما کنترل بچه‌ها بیرون از مدرسه کار من نیست.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

یکی دیگر از مصرف کنندگان سیگار در بین جوانان

همین شرایط برای هاشم خوش‌شنو، مدیر دبیرستان علی‌اکبر قصاب و هنرستان اندیشه در منطقه مهدی‌آباد جاده کنه‌بیست- که از نظر تقسیم‌بندی آموزش‌وپرورش ناحیه تبادکان محسوب می‌شود-. هم صادق است.

 

او درباره علت تمایل نوجوانان به کشیدن سیگار معتقد است: در مناطق حاشیه شهر، خانواده‌ها از نظر اقتصادی ضعیف هستند .و فرصتی برای رسیدگی به مشکلات بچه‌ها ندارند و همچنین زمینه‌ای برای تفریح و سرگرمی این نوجوانان فراهم نیست. نوجوانان این منطقه اغلب از هر وسیله‌ای ازجمله سیگار، ناس و مشروبات الکلی برای خوش‌گذرانی و تفریح…. استفاده می‌کنند.

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

او آوردن سیگار به مدرسه را اتفاق نادری می‌داند .و می‌گوید: دانش‌آموزان کمتر سیگار را به مدرسه می‌آورند، چون بیرون مدرسه به‌راحتی دردسترس است. در چندسالی که مدیر بوده‌ام فقط چندبار متوجه این موضوع شدم و دانش‌آموزان را به مشاور مدرسه ارجاع دادم. به مشاور قول دادند که سیگارکشیدن را ترک کنند.اما به دلیل اینکه جو خانواده، دوستان و منطقه زندگی همین است، ترک کردن بعید به نظر می‌رسد.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

خوش‌شنو این نکته را هم اضافه می‌کند .که اگرچه حال و روز همه بچه‌های مدرسه را می‌داند و خبر دارد چه کسی چه چیزی مصرف می‌کند.اما نمی‌توان تغییر چندانی در حال و روز این بچه‌ها ایجاد کرد که اغلب کودکان کار هستند و وضعیت خانوادگی ضعیفی دارند.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

سیگارکشیدن در نوجوانی و خطر چهاربرابری ابتلا به اعتیاد در بزرگ‌سالی

نوجوانی، دوره‌ای بین کودکی و بزرگ‌سالی و به دوره انتقال مشهور است. صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) دوره زمانی ده تا نوزده‌سالگی را نوجوانی می‌نامد .که از نظر محققان، سن تغییرات مهم شناختی، جسمانی، اخلاقی و اجتماعی و دوره برانگیختگی و تعارض در فرد است.

 

دکتر فاطمه کبیری در جایگاه یک جامعه‌شناس، رفتار‌های پرخطر دوران نوجوانی را ویژگی طبیعی این سن می‌داند. و درباره شناخت خصوصیات نوجوانی که علت رفتارهایشان را مشخص می‌کند، توضیحات مفصلی می‌دهد: نوجوانی جایگاه مهمی به لحاظ جامعه‌شناختی دارد.

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

یکی از ویژگی‌های مهم فرایند رشدی در سنین نوجوانی، خصلت خطرجویی است. یعنی نوجوان به خاطر داشتن این روحیه می‌تواند. به رفتار‌های نابهنجاری همچون عملکرد جنسی زودهنگام و ناسالم، مصرف الکل، سیگار، موادمخدر، فرار از خانه و مدرسه، ترک تحصیل و رفتار‌های خشونت‌آمیز مانند خرابکاری دست بزند.وی ادامه می‌دهد: آمار‌های جهانی می‌گوید نوجوانی که سیگارکشیدن را قبل از پانزده‌سالگی آغاز می‌کند . چهاربرابر احتمال معتاد‌شدندش در بزرگ‌سالی بیشتر است.

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

این جامعه‌شناس با بیان اینکه گرایش به رفتار‌های پرخطر ممکن است. از همان سیگارکشیدن آغاز شود با اظهار تأسف تأکید می‌کند: براساس همان آمار‌ها ۲۵ تا ۵۰ درصد از نوجوانان در سنین ده تا هفده‌سالگی درمعرض خطر محدودیت‌های آموزشی، عاطفی و فرصت‌های اجتماعی هستند .و این امر می‌تواند باعث سوق‌دادن آن‌ها به رفتار‌های پرخطر باشد.

 


بیشتر بخوانید:پیشگیری از افسردگی با سحر خیزی


علت اهمیت سنین نوجوانی

این است که گرایش به این رفتار‌ها در ابتدا تا میانه نوجوانی افزایش پیدا کرده .و خوشبختانه در اواخر نوجوانی افت می‌کند. از طرف دیگر نوجوانان آسیب‌پذیرترین قشر هستند و درمان صدمات و آسیب‌های گاه جبران‌ناپذیر در این سن، اهمیت پیشگیری را بیشتر می‌کند. نکته مهم این است که باید پیش از مداخلات درمانی با آموزش مهارت‌های لازم به والدین و نوجوان از گرایش به آسیب‌ها پیشگیری کنیم.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

کبیری به ویژگی اخلاقی دیگری در نوجوانان اشاره می‌کند. که باعث تمایل به سیگارکشیدن در آن‌ها می‌شود: برخی از نوجوانان باور‌های غلطی دارند .که از بزرگ‌سالان، گروه همسالان یا جامعه آموخته‌اند، همچون باور به آسیب‌ناپذیر بودن.

 

وقتی به یک نوجوان درباره عوارض سیگار هشدار می‌دهیم اغلب توجیه می‌کند دوستش مدت‌هاست این کار را انجام می‌دهد. و سالم است یا می‌داند معتاد نمی‌شود و هروقت بخواهد آن را ترک می‌کند. همچنین باور بزرگ‌شدن با سیگارکشیدن یا الگوگرفتن از اشخاص مشهور و پیروی بی‌چون و چرا از آنان.

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

وی پیشنهاد می‌کند: باید گروه‌های دوستی و همسالان نوجوان را کنترل کنیم.زیرا تأثیر زیادی روی نوجوان دارند که از آن به «فشار گروه همسالان» یاد می‌شود. از طرف دیگر فشار‌های روانی مانند وضعیت نابسامان خانواده، فشار‌های درسی، جو حاکم بر مدرسه و اجتماع هم می‌تواند .زمینه‌ساز بروز رفتار‌های ناسالم باشد. به این دلیل که نوجوان، شیوه کنترل شرایط را نمی‌داند. ممکن است دچار اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی شود که این روز‌ها شیوع زیادی دارد.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

بدون بازرسی کافی‌شاپ‌ها راه خود را می‌روند

فضا‌های بیرونی را که پاتوق نوجوانان و جوانان است. نمی‌شود، محدود کرد. هرکدام زیرمجموعه سازمانی هستند و قوانین مجزایی دارند. و دود این اوضاع نابسامان به چشم فرزندان ما و خانواده‌ها می‌رود.

 

برای اینکه بدانیم وضعیت قوانین سیگارکشیدن در کافی‌شاپ‌ها چگونه است با سعید شریف‌زاده مشهدی تماس می‌گیریم. که رئیس اتحادیه آبمیوه، بستنی و کافی‌شاپ مشهد است. او می‌گوید: ۱۵۰ کافی‌شاپ دارای مجوز و حدود ۵۰ کافه غیرمجاز داریم. درحالی‌که تعداد بازرس‌ها پنج‌نفرند و شاید فرصت نکنند یک‌بار در ماه هم به هر واحد سر بزنند.

 

او استعمال سیگار در کافی‌شاپ‌ها را براساس قوانین کشوری، تخلف می‌داند. اما اضافه می‌کند: بازرسان ما یا اداره اماکن که برای گزارش تخلفات مراجعه می‌کنند باید همه موارد را ثبت کنند. برای سیگار هم تذکر داده می‌شود.اما نیروی کافی برای پیگیری دوباره در اختیار نداریم.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

سیگار کشیدن را سخت کنیم

اگر بنا به شمردن مراکز ترک اعتیاد باشد، همین حالا ۹۴ مرکز نگهداری اقامتی و ۳۰۰ کلینیک سرپایی ترک اعتیاد در استان وجود دارد .که با مجوز بهزیستی در این حوزه فعالیت می‌کنند، اما مکان ویژه‌ای برای ترک افراد سیگاری وجود ندارد .و از ظاهر امر پیداست این مراکز هم نقشی در کاهش آمار این بخش نداشته‌اند.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

علت سیگار کشیدن نوجوانان 

اگر فردی برای ترک سیگار مراجعه کند کمک می‌کنند، اما دستورالعمل ویژه‌ای برای آن وجود ندارد. که حسین تنهاطلب، معاون امور پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی، دراین‌باره می‌گوید: براساس طبقه‌بندی دارویی، سیگار جزو مخدرات نیست. بسیاری از دارو‌های دیگر مانند قرص اکس یا مشروبات الکلی هم در این دسته‌بندی نیستند. اما ضرر جسمی آن‌ها در تحقیقات به اثبات رسیده‌است.

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

نگرانی برای کاهش سن مصرف سیگار

به این دلیل است که تحقیقات نشان می‌دهد سیگار دروازه و سرآغاز واردشدن فرد به چرخه اعتیاد‌های دیگر تلقی می‌شود. و فرد را با عمل دودکردن برای لذت بردن آشنا می‌کند. وی بر نگرانی دیگری در این آمار تأکید می‌کند: مشکل دیگر این است که برخلاف موادمخدر، سیگار قابلیت پیشگیری از توزیع و ممانعت از خرید و فروش در جامعه را ندارد.

 

همچنین جریمه‌کردن سیگاری‌ها به شکل عملی، ممکن نیست. توصیه تنهاطلب برای کاهش آمار مصرف سیگار این است که رفتار سیگارکشیدن را برای فرد سخت کنیم.وی در توضیح این جمله می‌گوید: فرهنگ‌سازی، روش مهمی است که کمک زیادی به امر پیشگیری می‌کند. اینکه افراد جامعه با دید منفی به فرد سیگاری نگاه کنند و بدانند. که جامعه برایش امن نیست، باعث می‌شود به مرور این رفتار مذموم تلقی شود و کاهش پیداکند.

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

 

او آسیب حذف و محدودیت فروش سیگار را پنهانی‌شدن ماجرا می‌داند و تأکید می‌کند: اگر دکه مطبوعات یا سوپرمارکت را برای فروش سیگار محدود کنید. روش‌های پنهانی دیگری را برای نگهداشتن بازار خود طی می‌کنند که هزارعمل خلاف دیگر را به دنبال می‌آورد.

 

معاون امور پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت‌وگوی خود را با یک سوال پایان می‌دهد: شاید راه‌حل دیگر دراین‌باره، کمک کارشناسان خانواده باشد. که بگویند چرا باوجود آگاهی بیشتر، بیشترشدن سواد والدین و مراقبت‌های آنان نسبت‌به گذشته، سن استعمال سیگار و درگیری زنان بیشتر شده‌است.

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

زیان ۵ هزارمیلیاردتومانی سیگار

هرچند به گفته مسئولان هیچ آمار دقیق و مشخصی برای میزان استعمال موادمخدر در کشور وجودندارد، آخرین برآورد‌های کشوری در حوزه دخانیات که مربوط به حدود دو سال گذشته است. نشان می‌دهد در حال حاضر ۲۰ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال در کشور سیگار و قلیان استعمال می‌کنند .که البته آمار استانی هم گویای همین اعداد است. این آمار‌ها همچنین نشانگر کاهش سن شروع استعمال این مواد به ۱۱ سال هستند.

 

میزان استفاده قشر هایی از مردم 

محمدحسین صالحی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان، با اعلام این آمار‌ها تأکید می‌کند: ۴.۵ درصد بانوان و ۲۰ درصد آقایان به‌صورت تفننی یا دائم یک یا هردو این موارد را استعمال می‌کنند. وی همچنین ارتباط بین طبقات اجتماع و مناطق مختلف شهر را رد می‌کند و می‌افزاید: اعتقاد به مصرف‌کنندگان بیشتر در حاشیه شهر شاید به‌دلیل بافت اقتصادی باشد .که بیشتر تظاهر می‌کند و تحقیقات چنین تفاوتی را نشان نمی‌دهد .و همه مناطق از این نظر یکسان هستند.

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

 

صالحی با اشاره به زیان اقتصادی استعمال سیگار، میانگین روزانه سیگار را ۹ نخ در روز برای هرفرد اعلام می‌کند .و ادامه می‌دهد: جمعیت بالای ۱۵ سال استان، حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزارنفر است .که یک حساب ساده در ارقام به‌علاوه محاسبه دو و نیم برابری هزینه‌های درمان حاکی از این است .که چیزی در حدود ۵ هزارمیلیاردتومان ضرر اقتصادی به جامعه تحمیل می‌شود.

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

آماری از دانش‌آموزان سیگاری نیست

اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی هم‌اکنون حدود یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز استان را تحت پوشش دارد. اما بخش مربوط به این اداره‌کل در حوزه پیشگیری از آسیب‌ها و به‌خصوص سیگار، درمجموع به پژوهش، آموزش و توانمندسازی، مشاوره و درمان دانش‌آموزان خلاصه می‌شود.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

البته به گفته مرتضی سبزی‌کاران‌مشهدی، رئیس اداره مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی. اداره کل آموزش و پرورش استان، «به این دلیل که کنترل دانش‌آموزان خارج از مدرسه امکان‌پذیر نیست .  برپایه اطلاعات آنان در حوزه مدرسه یا اظهارات والدین و دانش‌آموز است.» به عبارت دیگر آموزش و پرورش تنها می‌تواند در حوزه دیوار‌های مدرسه اقدامی کند .و خارج از آن دراختیارش نیست.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

 

وی درعین‌حال که آماری از تعداد دانش‌آموزان سیگاری ارائه نمی‌دهد با اشاره به اهمیت آموزش و آگاه‌سازی دانش‌آموزان می‌گوید: باوجودی که میزان آسیب‌پذیری در مناطق مختلف متفاوت است، آموزش‌های ما برای همه دانش‌آموزان در شهر و حاشیه آن یکسان است.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

سبزی‌کاران به «اطلس پایش سلامت روانی و اجتماعی دانش‌آموزان استان» به عنوان یکی از نمونه‌های فعالیت در این حوزه استناد می‌کند . و توضیح می‌دهد: در این اطلس که از دوسال گذشته برای اولین بار در استان اجراشد، مولفه‌های سلامت روانی و اجتماعی دانش‌آموزان را که ازطریق آزمون‌های سلامت روان و تحصیلی که به مدارس داده می‌شود، بررسی و جمع‌بندی می‌کنیم.

 

شیوه جمع‌آوری آمار در این اطلس 

براساس آزمون‌های سلامت روان است که به شکل فرم‌هایی به مدارس ارسال، سپس در یک سال گرفته می‌شود. فرم‌های سلامت روان هرسال به مدارس ارسال و در سبد تحلیل سیستمی ریخته می‌شود و خروجی می‌دهد. وی به روش دیگر جمع‌آوری اطلاعات و مشکلات دانش‌آموزان هم اشاره می‌کند که در سامانه‌ای به نام «نماد» انجام می‌شود. سامانه کشوری نماد یا «نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان» که همه مسئولان مدارس و والدین به آن دسترسی دارند. محل ثبت دغدغه‌ها و نگرانی‌های حوزه تربیتی و تحصیلی است.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

 

همه والدین و مدیران می‌توانند دغدغه‌های حوزه مشاوره خود را در سامانه وارد کنند که بلافاصله در اتاق مانیتورینگ مرکز مشاوره استان مشاهده می‌شود . و کمیته فوریت‌های اجتماعی و روانی براساس آن اقدام می‌کند. والدین دانش‌آموز می‌توانند با کد و به‌صورت محرمانه وارد سامانه شوند و رفتار پرخطر یا به‌طورکلی مشکلات رفتاری فرزند خود را گزارش کنند. پس از آن به مراکز مشاوره آموزش و پرورش ارجاع داده می‌شوند.

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان چیست ؟

اگر بخواهیم در مورد علل گرایش نوجوانان به سیگار بگوییم لیستی بلند بالا خواهیم داشت اما بهتر است به علل اصلی و موثر ترین آنها بپردازیم که شامل:.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

 جوانان

خودنمایی مخرب:

طبق بررسی های انجام شده مصرف سیگار در نوجوانان، بیشتر جنبه خود نمایی دارد و کم کم برای کسب لذت صورت می گیرد. غافل از اینکه استعمال سیگار تا قبل از بیست سالگی یعنی درست در بحرانی ترین سنین نوجوانی، به این علت که این دوران زمان شخصیت سازی اوست و هر تجربه ای را تا آخر عمر الگوی راه خود قرار می دهد، بسیار خطرناک است.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

احساس پوچ ولی به ظاهر مردانه:

متاسفانه برخی از پسران نوجوان سیگاری، بر این باورند که با هر پکی که به سیگارمی زنند، احساس مردانگی می کنند و این باور و روش به مرور تبدیل به بخشی از شخصیت آنها می شود.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

کنجکاوی نادرست:

دلیل دیگر آغاز این رفتار مخرب در میان نوجوانان موردی است که بارها شنیده اید ، یعنی کنجکاوی در امتحان کردن آن که اغلب به دلیل تبلیغات دوستان و همسالان آغاز شده و کم کم برای ادامه این تجربه، بهانه های دیگری نیز فراهم می شود.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

مخالفت با خانواده و رفع احساس حقارت:

آمار نشان می دهد که عده ای از نوجوانان به دلیل مخالفت با خانواده و رفع حقارتهای بی اساسی که در درون خود دارند شروع به مصرف سیگار کرده و می خواهند از این طریق اعتماد به نفس بیشتری کسب کنند.

تقلید از والدین و اطرافیان:

متاسفانه گاهی خانواده ها بیش از دیگر گروههای اجتماعی در گرایش نوجوانان به مصرف سیگار نقش دارند ؛ تقلید از پدر و مادر و اطرافیان خود عامل مهمی در سیگاری شدن نوجوان است.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

سیگار کشیدن:

چگونه بفهمم که فرزندم شروع به سیگار کشیدن کرده است ؟بعضی از کودکان یا نوجوانان بیش از بقیه در معرض افراد سیگاری قرار می گیرند .

 

علت سیگار کشیدن نوجوانان

استرس :

کودکان و نوجوانانی که با استرس زیادی در زندگی درگیر هستند ، برای خلاص شدن از آن به سیگار کشیدن روی می آورند . نیکوتین می تواند مغز آن ها را راضی نگه دارد و باعث ایجاد حس مثبت در آن ها شود.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

رسانه :

زمانی که کودکان و نوجوانان فیلم و تلویزیون تماشا می کنند و می بینند که بازیگرها در حال سیگار کشیدن هستند ، بیش از بقیه در معرض این رفتار مخرب قرار می گیرند.

علت سیگار کشیدن نوجوانان

در این قسمت عواملی را به شما معرفی می کنیم که نشان می دهد فرزند شما بیشتر در معرض شروع سیگار کشیدن است:

دسترسی راحت به سیگار یا دخانیات از طریق دوستان ، اعضای خانواده ، فروشگاه یا موادفروشان

داشتن خانواده ای سیگاری

فشار همکلاسی ها و دوستان

درآمد پایین خانواده

مشکلات روحی و جسمی و جنسی در خانواده

زندگی کردن با افراد معتاد به الکل یا مواد مخدر

زندگی با افراد خلافکار و زندانی

ضعیف شدن درس در مدرسه

افسردگی و مشکلات مربوط به سلامت ذهن یا زندگی با بیماران ذهنی

در معرض تبلیغات دخانیات بودن.

مشکلات دیگر سیگار کشیدن:

-مردان ممکن است :

به مشکل کاهش قوای جنسی و یا حتی ناتوانی جنسی مبتلا می شود.

 

زنان ممکن است:

مشکلات باردارشدن

مشکلات در حین بارداری

داشتن بچه هایی که ناسالم و با وزن کم هنگام تولد

تنفس دود سیگار دیگر می تواند به غیر سیگاریها آسیب برساند.

علاوه بر این هم برای زن و هم برای مرد هزینه بر است.

 

اگر مشکلی در سلامتی خود داشته باشید در اثر سیگارشدیدتر خواهد شد و می تواند نتواند همان چیزی باشد که اگر بخواهید برای مثال در شغل خود انجام دهید.
استفاده از عذاب اماکن عمومی کشیدن سیگار ممنوع است که ممکن است در معیارهای اجتماعی باشد که خود شما را دچار مشکل می کند و نمی دانید که اگر این کار را انجام دهید ، ببینید.

 

بعد از ترک سیگار ، من چه احساسی خواهم داشت؟

  1. احساس بهتر و سالم تر داشت.
  2. تعداد اندکی از مردم برای مدتی کوتاه پس از ترک سیگار احساس بدی داشته اند .این احساس را برای مرور زمانبهتر خواهد شد.
  3. اگر کنار آمدن با این احساس بد سخت بود ممکن است نیاز به کمک داشته باشید.
  4. ممکن است اضافه وزن پیدا کنید ولی شما با ورزش و تغذیه سالم می توانید آن را کنترل کنید.
  5. ممکن است که شما از نظر بدنی احساس مناسب تری دارید که داشته باشید.
  6. ممکن است بتواند مقدار داروهای مصرفی خود را کاهش دهد.
  7. احساس غرور را در مورد آنچه انجام داده است به شما زندگی سالم تر و طولانی تر خواهد داد.

 

خیلی خوب ، من سیگار را ترک می کنم اما در سلامتی روانی چه کنم؟

افسردگی:

-شما کمتر احساس افسردگی می کند. تاداد اندکی از بچه ها وقتی سیگارراترک احساس افسردگی می کند باعث می شود انجام دهد:

-با دکتر خود ویا مامورین بهداشت و سلامت خود را در تماس منظم باشید و از آنها در مورد گفتگوهای درمانی و شناختی – رفتاری سیوال کنید.

اسکیزوفرنی:

مبتلایان به این بیماری ممکن است سخت تر از دیگر افراد سیگار را ترک کنند ولی علایم بیماری آنها بدتر شد.

درمان جانشین نیکوتین یا بوپروپیون کمک کننده خواهد بود.

اگر ازدرمان جانشین نیکوتین استفاده کنید و گروه های حمایتی شرکت کنید احتمالاً ترک ترک سیگار بیشتر خواهد شد.

 

سیگار وداروها:

سیگار می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد. ممکن است به مقدار داروی مورد نظر نسبت به غیر سیگاری داشته باشید. اگر اگر سیگار را ترک کنید ، میزان دارو را بخاطر چند روز بالا بکشید. در اینصورت دکتر شما ممکن است دارویتان را ۴/۱ و یا بیشتر کاهش دهد.به خاطر داشته باشید اگر دوباره شروع به کشیدن سیگار کنید به احتمال قوی دوباره به مصرف قبلی برگردید.

 

درمورد بستری شدن در بیمارستان چطور؟

حتی اگر بخواهید به کشیدن سیگار ادامه دهید اگر شما نمی توانید در محیط داخلی بیمارستانهای روانی در آنگلستان سیگار بکشید.

– بخش پرسنل درمورد کمک به شما برای کشیدن سیگار درحین بستری آموزش دیده اگر شما بخواهید آنرا بخرید اگر به شما کمک کند.

-ممنوعیت کشیدن سیگار در بیمارستانها قسمتی از طرح افزایش سلامت جسمی وروانی افراد است.

سرویس خدمات بهداشتی روانی به شما کمک می کند در مورد سلامتی روانی و سایر مواردی که دارید: پزشک عمومی ، روانپزشک ، مراقبت از بهداشت و هر فرد دیگری که شما در مراکز بهداشت روانی ملاقات دارید اگر در سایر موارد به شما کمک کند ارائه دهید.

سلامتی جسمی:

روش زندگی سالم تر ، ورزش وتغذیه مناسب

با استفاده از توصیه ها و اطلاعات ، به شما کمک می کنیم یا حامیتی و در صورت لزوم دارو برای ترک سیگار استفاده کنید

جلو گیری از افزایش وزن پس ازترک سیگار

تغییر در داروها بعد از ترک سیگار

مراقبت از تن وروان باعث احساس بهتر شدن شما خواهد شد.

شما می توانید سیگار را ترک کنید ، کمک بخواهید ، این حق شماست.

علت سیگار کشیدن نوجوانان