یکشنبه, ۱۰ مرداد ,۱۴۰۰

نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

ساس ها حشرات آزار دهنده ای هستند که در مکان های گرم و نرم مانند تختخواب ، کاناپه و لباس پنهان می شوند. این اشکالات شب ها از میزبان خود تغذیه می کنند ، آثار گزش کمی برجای می گذارد که اگرچه به ندرت خطرناک است ، اما باید بلافاصله درمان شود تا از بروز علائم ناخواسته و واکنش های آلرژیک بالقوه جلوگیری شود. برای جلوگیری از گزش بیشتر در آینده ، باید به طور کامل از آلودگی ساس خود خلاص شوید .نحوه درمان گزش ساس را در این مطلب مطالعه نمایید.

نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

قسمت ۱ شناسایی گزش ساس

۱- علائم گزش را به دقت بازرسی کنید. گزش ساس معمولاً شبیه گزش حشرات دیگر از جمله گزش پشه و گزش کک است. آنها معمولاً دارای برجستگی برجسته و مایل به قرمز هستند اما می توانند به صورت تاول نیز ظاهر شوند. تشخیص نیش ساس از گزش حشرات بسیار دشوار است. حتی یک پزشک بالینی نمی تواند گزش ها را فقط با مشاهده آنها تشخیص دهد.

 

با این حال ساس ها الگوی گزش منحصر به فردی دارند. اگرچه ممکن است برخی از گزش ها به تنهایی ظاهر شود ، اما بیشتر گزش ها در یک ردیف سه تا پنج لقمه ای (اصطلاحاً “صبحانه ، ناهار و شام”) یا در دسته ای از برجستگی های قرمز رخ می دهد (بثوراتی به نام درماتیت ساس) این گزش ها اغلب به صورت زیگزاگ ظاهر می شوند ، اما اگر اشکالات صبح شما را گاز بگیرند ممکن است در یک خط مستقیم ظاهر شوند.

 

گزش در نواحی در معرض بدن ایجاد می شود. مطالعات نشان می دهد که آنها ترجیح می دهند پوست اطراف پلک ها ، و مناطقی مانند گردن ، صورت ، پا و بازوها را گاز بگیرند. برخلاف گزش پشه ، گزش ساس به ندرت در پشت زانوها یا در چین های پوست ایجاد می شود.نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

نحوه درمان گزش ساس 

برجستگی یا بثورات معمولاً طی یک تا دو هفته برطرف می شوند. با این حال ، اگر یک نیش یا مجموعه ای از گزش ها ممکن است بهبود یابد ، اما اگر با از بین بردن آفات مشکل را ریشه کن نکرده اید ، ممکن است همچنان گاز بگیرید. تا زمانی که ساس وجود داشته باشد ، آنها سعی می کنند شما را از بین ببرند.

 

۲-به زمان بروز علائم گزش توجه کنید. به عنوان مثال ، اگر نیش ها را پس از بیدار شدن از خواب متوجه شدید که قبلاً متوجه آن نشده اید ، در نظر بگیرید. با این حال ، تعیین این مسئله نیز دشوار است زیرا زمان واکنش هر فرد می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. علائم ناشی از گزش می تواند در هر نقطه از چند ساعت تا بیش از یک هفته پس از گزش ظاهر شود.

 

گزش ساس می تواند دوره جوجه کشی طولانی داشته باشد. علائم قابل مشاهده گزش (برجستگی قرمز و خارش دار) می تواند تا ۱۰ روز پس از گزش اولیه شما ظاهر شود.

 

۳-خانه خود را از نظر علائم آلودگی به ساس بررسی کنید. از محل خواب خود شروع کنید ، زیرا ساس ها عاشق قاب خواب ، فنرهای جعبه ای و تشک هستند. ساس ها می خواهند جایی که مردم هستند باشند تا بتوانند خون گرم انسان را بدست آورند. علامت گویای لکه های قرمز روی ملحفه است. اینها ممکن است از یک ساس که پس از تغذیه له شده است ، یا از لقمه هایی که روی شما خورده است ، هنگامی که اشکال از شما تغذیه کرد ، ناشی شود.نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

نحوه درمان گزش ساس 

تشک ، فنر جعبه ، قاب های تختخواب ، از جمله آستر و درزها را بررسی کنید. به دنبال ساس های بزرگسال ، لاشه ، پوست خالی (اسکلت بیرونی آنها) و مدفوع (به نظر می رسد لکه های کوچک سیاه یا لکه ها باشد) باشید. ملحفه ، روبالشتی و بالش خود را نیز بررسی کنید.

 

دیدن و گرفتن یک ساس زنده بسیار دشوار است. ساس بزرگسالان حشرات ریز قهوه ای مایل به قرمز با بدن پهن و بیضی شکل هستند. آنها خیلی خوب پنهان می شوند. با این حال ، یافتن ساس بزرگسالان تنها راه تأیید ساس بودن چیزی است که شما را آزار می دهد.آلودگی های ساس ممکن است استرس زا باشد. سعی کنید نگران نباشید زیرا این یک مشکل شایع و قابل درمان است.

 

جایگزین: اگر اخیراً به مسافرت رفته اید ، احتمالاً ساس ها در اتاق هتل شما بوده اند. با این حال ، به خاطر داشته باشید که آوردن ساس در خانه با چمدان یا لباس آسان است ، بنابراین ممکن است به طور تصادفی آلودگی ساس را شروع کرده باشید.نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

نحوه درمان گزش ساس 

۴-به یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه کنید. اگر در تختخواب خود علائمی از ساس پیدا نکردید و نمی توانید منبع گزش یا بثورات را تشخیص دهید ، می توانید برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

 

با این حال ، یک احتمال بسیار خوب وجود دارد که پزشک شما نتواند محکم تشخیص دهد که شما توسط ساس گزیده اید زیرا علائم بسیار شبیه به علائم ناشی از نیش حشرات و بیماری های پوستی است. با این وجود ، ممکن است با مراجعه به دکتر خود احساس راحتی کنید ، وی می تواند تأیید کند که ساس ها تهدید جسمی کمی برای انسان دارند.

 

اگر به پزشک مراجعه می کنید ، تمام کارهایی را که برای درمان گزش انجام داده اید ، از جمله آنچه روی آنها گذاشته اید و چند بار مرتباً ثبت کنید.پزشک شما ممکن است برای کمک به تسکین خارش و التهاب ، پماد موضعی کورتیکواستروئید تجویز کند. این پمادها قویتر از آنهایی هستند که می توانید از طریق آن خریداری کنید.نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

نحوه درمان گزش ساس 

۵-برای بررسی احتمال ساس با یک شرکت کنترل آفات تماس بگیرید. این مطمئن ترین راه برای تأیید این است که ساس شما را گاز گرفته است. یک متخصص مبارزه با آفات در خانه شما جستجو می کند و می تواند تأیید کند که آیا شما روی سگ خود آلوده هستید.

 

متخصص کنترل آفات می داند که چه چیزی را جستجو کند و همچنین می تواند برای از بین بردن ساس ها و جلوگیری از وقوع گزش در آینده خانه شما را درمان کند.

 

مه شکن ها و اسپری های رفع اشکال معمولاً باعث از بین رفتن آلودگی ساس نمی شوند.برای اطمینان از از بین بردن ساس از خانه خود ، با یک نابودگر حرفه ای همراه شوید.نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

قسمت ۲ درمان گزش ساس

۱-لقمه ها را با آب و صابون بشویید. محل را با آب و صابون ملایم بشویید. از یک صابون و آب کافی برای خیس کردن سطح دست خود استفاده کنید. صابون را در دستان خود به صورت یک کف صابون غلیظ و صاف کنید. کف را به راحتی روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این کار را تکرار کنید تا کل منطقه پوشانده شود. بگذارید روشن شود و آبکشی نکنید . اجازه دهید کف صابون روی قسمت های گزیده خشک شود. باید تسکین فوری خارش را تجربه کنید.شستن گزش با آب صابون می تواند به رفع خارش و جلوگیری از عفونت پوستی کمک کند.نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

۲- برای رفع خارش از داروهای خانگی استفاده کنید. برای تسکین خارش مرتبط با گزش می توانید تعدادی از روش های درمانی زیر را امتحان کنید. همه اینها از محصولی که احتمالاً قبلاً در دست دارید استفاده می کنند.

 

از جوش شیرین و آب خمیر درست کنید. به آرامی مقدار کمی آب به جوش شیرین اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر غلیظی پیدا کنید. یک لایه ضخیم از خمیر را به گزش ساس خود بمالید. اجازه دهید خمیر خشک شود و قبل از شستشو با آب گرم ، یک ساعت یا بیشتر روی بثورات بماند.

 

یک گلوله پنبه ای را با آب لیمو ، خار مریم یا فندق اشباع کنید ، که همه مواد قابض طبیعی هستند. با پنبه روی محل راش بزنید تا خشک شود و خارش را کنترل کنید.

 

ژل را از گیاه آلوئه به گزش ساس بمالید. از ژل ۱۰۰٪ خالص آلوئه ورا استفاده کنید. آلوئه حاوی خواص آنتی بیوتیکی و ضد قارچی است که می تواند از بروز عفونت ثانویه در اثر خراش جلوگیری کند.نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

نحوه درمان گزش ساس 

۳- کرم ضد خارش استروئیدی بدون نسخه (OTC) بزنید. کرم حاوی هیدروکورتیزون یا کورتیزون مانند کورتاید می تواند التهاب و خارش را کاهش دهد. شما می توانید یک کرم هیدروکورتیزون ۱٪ را از هر داروخانه یا داروخانه خریداری کنید. پزشک می تواند به شما بگوید که کدام کرم و مارک برای شما ایده آل است.

 

دستورالعمل های بسته را دنبال کنید تا کرم به درستی استفاده شود. این کرم بسیار ملایم است و اگر مدت زمان کوتاهی مانند یک هفته استفاده شود ، عوارض جانبی ایجاد نمی کند.با تجویز پزشک می توانید کرم کورتیکواستروئید قوی تری نیز دریافت کنید.

 

۴-از لوسیون کالامین استفاده کنید. لوسیون کالامین وقتی روی گزش قرار می گیرد ، می تواند علائم خارش را تسکین دهد. همچنین به خشک شدن بثورات و محافظت از پوست در هنگام بهبود کمک خواهد کرد.نحوه درمان گزش ساس شناسایی گزش حشره ساس

نحوه درمان گزش ساس 

۵-آنتی هیستامین خوراکی مصرف کنید. آنتی هیستامین های خوراکی مانند دیفن هیدرامین (بنادریل) می توانند به کنترل واکنش آلرژیک (تورم و بثورات) مرتبط با گزش کمک کنند.برای دوزهای مناسب دستورالعمل های بسته را دنبال کنید.توجه داشته باشید که بنادریل می تواند باعث خواب آلودگی شود و هنگام مصرف آن باید از رانندگی خودداری کنید.

 

همچنین می توانید کرم آنتی هیستامین OTC را که به صورت موضعی روی ناحیه آسیب دیده استفاده می کنید ، امتحان کنید.

۶-تسکین درد داشته باشید. اگر گزش باعث ناراحتی و درد شما شده است ، می توانید داروی ضد درد التهاب ضد التهابی OTC مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن یا آسپرین مصرف کنید. اگر در استفاده از آنها و مناسب بودن این داروها شک دارید ، این گزینه ها را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

ایبوپروفن (Advil) یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است. با کاهش هورمون هایی که باعث التهاب و درد در بدن می شوند ، کار می کند. همچنین هورمون های محرک تب را کاهش می دهد.آسپرین (استیل سالیسیلیک اسید) دارویی است که به عنوان مسکن عمل می کند و با مهار سیگنال های درد در مغز درد را تسکین می دهد. همچنین ضد تب ، دارویی است که تب را کاهش می دهد. به هر حال به کودکان ندهید.

 

استامینوفن (تایلنول) برای کودکان بی خطرتر از آسپرین است و اثرات مشابه آسپرین را دارد. این یک NSAID نیست و التهاب را کاهش نمی دهد.

نحوه درمان گزش ساس 

۷-با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مشورت کنید. اگر گزش در دوره طبیعی گزش ساس برطرف نشد (یک تا دو هفته) به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر یکی از موارد زیر را دارید باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید:

لقمه های متعدد
تاول
علائم عفونت پوست (حساسیت یا ترشحات ترشح کننده)
یک واکنش پوستی آلرژیک (پوست قرمز شده ، متورم یا کهیر).
گزش ساس ، مانند همه گزش حشرات ، می تواند از طریق خراش بیش از حد آلوده شود ، زیرا در زیر ناخن ها تعداد زیادی از عوامل بیماری زای باکتریایی قرار دارد. اگر گزش شما آلوده شود ، قرمز و متورم می شود ، احساس لطافت می کند و ممکن است چرک را تخلیه کند.

به طور معمول تب وجود نخواهد داشت مگر اینکه قسمت قابل توجهی از پوست درگیر شود. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید ، باید به دنبال پزشک باشید زیرا این امر به عفونت ثانویه اشاره دارد. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک درمانی یا در صورت خفیف بودن عفونت ، داروی ضد عفونی کننده ای را تجویز کند که می توانید بدون نسخه پزشک بخرید.

 

اگر یک واکنش آلرژیک شدید تجربه کنید ، ممکن است پزشک بخواهد یک داروی آنتی هیستامین ، کورتیکواستروئید یا اپی نفرین (آدرنالین) به شما تزریق کند.